Hradní kancléř Vratislav Mynář může zveřejnit svůj plat. Tak zní podle informací deníku Aktuálně.cz vzkaz Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) prezidentskému kancléři, který už několik měsíců i přes verdikt soudu odmítá zveřejnit svůj plat.

Mynář v pátek na mimořádné tiskové konferenci na Pražském hradě oznámil, že je připravený svůj plat zveřejnit, pokud mu to dovolí předseda ÚOOÚ Igor Němec. O vyjádření ho požádal dopisem.

"V momentě, kdy obdržím kladné stanovisko pana ředitele Němce, zveřejním nejenom svůj plat jako vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, ale platy všech vedoucích pracovníků, všech ředitelů odborů včetně odměn," uvedl Mynář.

Odpověď byla promptní: Úřad již v pátek ráno Mynářovi odpověděl a stanovisko je kladné. To, že Mynářovi již odpověď poslal, potvrdil sám Němec. "Podepsal jsem to ve čtvrtek, takže to dostane nejspíš v pondělí," uvedl s tím, že do doby, než Mynář dopis dostane, nechce jeho konkrétní obsah sdělovat. Jak ale server Aktuálně.cz zjistil, v dopise ÚOOÚ uvádí, že Mynářovi nic nebrání svůj plat zveřejnit.

Stanovisko úřadu hatí i poslední Mynářovu argumentaci, která se opírá o případ vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Ta předloni dostala stotisícovou pokutu za to, že zveřejnila platy svých zaměstnanců na zastupitelství. "To bylo něco úplně jiného. Bradáčová zveřejnila na internetu vše včetně uklízeček," vysvětlil Němec rozdíl s případem Mynáře.

Kvůli neochotě zveřejnit své příjmy kancléře nedávno kritizovala poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová a opakovaně na to upozornil tisk.

Mynář tuto kritiku odmítl jako hysterické a účelové výkřiky. Ve spolupráci s legislativním odborem kanceláře prezidenta prý nechal připravit několik variant zveřejnění platů vedoucích úředníků na Hradě a tu výslednou poslal k posouzení ÚOOÚ.

Terčem kvůli majetku

Kancléř po dvou letech působení na Hradě není jen terčem kritiky za dlouhodobé odmítání zveřejnění svého platu, ale také majetku. To se ale v brzké době zřejmě také změní.

Šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier již brzy na vládu předloží novelu, která to má změnit. Návrh zákona jasně říká, kdo z kanceláře prezidenta bude muset oznámení o svém majetku odevzdávat.

Doteď mohl Mynář z povinnosti opravdu vyklouznout. "Zákon je nedokonalý. Sice mu zakládá povinnost, ale protože kancelář není evidenčním místem, tak by majetkové přiznání měl podávat sám sobě," říká ministr Jiří Dienstbier.

V novém zákoně se počítá s tím, že ti, kteří musí majetkové přiznání odevzdávat, by ho měli odesílat ministerstvu spravedlnosti. To by mělo být v budoucnu jediným evidenčním místem.

Novela zároveň rozšiřuje okruh lidí z kanceláře prezidenta, kteří budou muset majetkové přiznání odevzdávat. Půjde o všechny, kdo se podílejí na rozhodování o veřejných zakázkách či mohou provádět finanční operace nad 250 tisíc korun.

Mynářovo tajnůstkářství chtěla už v lednu prověřit advokátka a blogerka Aktuálně.cz Petra Bielinová. Na radnici Uherského Hradiště, v jehož obvodu má kancléř trvalé bydliště, nahlásila podezření z přestupku. Jenže úřad věc promptně poslal na radnici Prahy 1, kam spadá Pražský hrad. Tamní úředníci ji zase rychle vrátili na Slovácko a odtud spis putoval na ministerstva. Zkrátka úředníci si dosud nevyjasnili, kdo by měl o Mynářovi rozhodovat.

Přitom čas na to mají jen do konce června, kdy musí případnou pokutu pro kancléře prezidenta Miloše Zemana pravomocně potvrdit. Poté bude věc promlčena.