Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o tom, že americký velvyslanec Andrew Schapiro má dveře na Hrad zavřené, je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nešťastné a nepříliš diplomatické.

Zaorálek to napsal na Twitteru.

Podle ředitele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka se prezidentova slova týkala jen jedné konkrétní schůzky se Schapirem, která se chystala před cestou do Moskvy.

Schapiro koncem března v České televizi uvedl, že by bylo nešťastné, kdyby se Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil 9. května vojenské přehlídky v Moskvě v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují Ukrajinu. Zároveň ale řekl, že mu nepřísluší, aby prezidentovi říkal, co má a nemá dělat.

Zeman o víkendu v rozhovoru pro Parlamentní listy prohlásil, že si od žádného velvyslance nenechá do svých cest mluvit a že Schapiro má nyní dveře na Hrad zavřené.

"Říkáme, že chceme, aby spolu všichni mluvili. Neměli bychom nikomu takto zavírat dveře," uvedl Zaorálek.

Zemana v neděli za jeho slova kritizoval také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), v úterý kritiku zopakoval. "Domnívám se, že s funkcí prezidenta republiky je spojena velká zodpovědnost a pan prezident by měl přistupovat ke svým aktivitám s vysokou mírou profesionality," řekl premiér. "A to se týká jak zahraniční politiky, tak vztahu k jednotlivým diplomatům v České republice. Myslím si, že ta reakce, kterou zvolil, nebyla adekvátní výrokům amerického velvyslance," dodal Sobotka.

"My jsme ve spolupráci s panem velvyslancem Schapirem připravovali bilaterální jednání mezi prezidentem Zemanem a velvyslancem Schapirem, které by se konalo ještě před plánovanou návštěvou oslav konce druhé světové války v Moskvě, a pan prezident v zásadě svou odpovědí řekl, že necítí potřebu tohoto jednoho konkrétního bilaterálního jednání k tomuto jednomu tématu ještě před odjezdem do Moskvy," vysvětlil v úterý Zemanův výrok v Českém rozhlase Kmoníček.

"Bude-li potřeba bilaterálního jednání mezi velvyslancem Schapirem a Milošem Zemanem, až tato potřeba nastane, úkolem diplomacie bude otevřít dveře, které v této chvíli, v tomto okamžiku, na toto téma byly zavřeny," doplnil k tomu Kmoníček v České televizi.

Českého prezidenta za jeho postoj ocenil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

"Zeman je prostě člověk, který má vlastní důstojnost a vlastní hrdost. Ne všichni jsou takoví, bohužel," poznamenal Lavrov v interview šéfovi prokremelského mediálního holdingu Rossija segodňa Dmitriji Kiseljovovi.

V rozhovoru vysílaném v pondělí večer označil Lavrov vyjádření amerického velvyslance za "děs", který ani nebude komentovat.

Ministerstvo zahraničí Spojených států v reakci na diplomatickou rozepři mezi mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem vyslovilo svému ambasadorovi "plnou důvěru".

V noci na úterý o tom informovala agentura AP. USA rovněž uvedly, že chápou záměry států uctít v Moskvě památku obětí druhé světové války, na druhé straně se zřetelem k situaci na Ukrajině "nyní není ta správná doba jednat s Ruskem tak, jako by se nic nestalo".

"Každá země se může samozřejmě rozhodnout, zda se zúčastní, nebo ne," prohlásila v pondělí o Zemanově plánované cestě do Moskvy mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová.

Washington podle ní rozumí "touze uctít všechny, kteří se během druhé světové války obětovali".

Na dotaz novinářů, zda ministerstvo zahraničí stojí za svým velvyslancem v Česku, Harfová Schapira podle záznamu pondělní tiskové konference podpořila. "Má naši plnou důvěru," řekla.

"A to, co jsem řekla, je v zásadě to samé, co řekl on - že chápeme země, které chtějí uctít památku obětí druhé světové války," dodala.

"S našimi partnery diskutujeme o tom, zda tam jedou a jaký druh vztahu s Ruskem mají," řekla Harfová. "Jsme samozřejmě přesvědčeni, že evropská jednota je důležitá," uvedla.

Harfová zároveň očividně s ohledem na přístup Moskvy ke krizi na Ukrajině poznamenala, že "nyní není ta správná doba jednat s Ruskem tak, jako by se nic nestalo". Také řekla, že Česká republika je spojencem v rámci Severoatlantické aliance a že Spojené státy s partnery v NATO udržují těsné vztahy.

Zemanova květnová cesta do Moskvy vyvolává spory už delší dobu. Z prezidentů zemí Evropské unie dorazí do Moskvy podle ruských médií už jen zástupci Řecka a možná i Kypru.