Banky a družstevní záložny budou platit mimořádné příspěvky do Fondu pojištění vkladů (FPV) v situaci, kdy nebudou stačit peníze na vyplacení náhrad. Vyplývá to z novely zákona o bankách, kterou poslalo ministerstvo financí k připomínkám. Fond pojištění vkladů by měl do budoucna také provádět zátěžové testy systému pojištění vkladů. Výše pojištění vkladů zůstává na 100 tisících eurech (cca 2,5 milionu korun).

"Povinnost zaplatit mimořádný příspěvek může být bance uložena v jednom roce i opakovaně, avšak celkový objem mimořádných příspěvků zaplacených bankami v jednom kalendářním roce nepřevýší 0,5 procenta objemu krytých vkladů," uvádí důvodová zpráva k zákonu.

Cílem úpravy, která je na internetových stránkách vlády, je harmonizovat úroveň ochrany vkladatelů a zajistit stejnou míru stability systémů pojištění vkladů ve všech státech Evropské unie. Evropská směrnice by měla být převedena do národní legislativy k 3. červenci, proto ministerstvo financí navrhuje novelu přijmout již v prvním čtení.

Novela dále zkracuje lhůty určené pro výplatu náhrad vkladů a mění metodiku na výpočet výše příspěvku do FPV a frekvenci jeho odvodu. Zákon rovněž umožňuje půjčování finančních prostředků mezi Fondem pojištění vkladů a systémy pojištění vkladů z jiných členských států.

Nově nadále nebudou podle předlohy zahrnuty do systému pojištění vkladů vklady státu a územních samosprávných celků. Do systému budou zahrnuty pouze vklady malých obcí se skutečnými daňovými příjmy do 500 tisíc eur.

Návrh novely také nově zavádí ochranu vkladů fyzických osob vyplývajících z některých operací s obytnými nemovitostmi nebo vkladů uložených v souvislosti s určitými sociálními či jinými účely po dobu nejméně tří měsíců, a to až do výše 100 tisíc eur nad základní limit.

Fond pojištění vkladů vznikl roku 1994 na základě zákona o bankách. Pojištěny jsou veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků. FPV poskytuje náhrady za pohledávky z vkladů bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen se sídlem v ČR ve výši 100 procent vkladu maximálně však 100 tisíc eur (asi 2,8 milionu korun) na jednoho klienta v jedné bance.

Banky a družstevní záložny do FPV na základě zákona povinně přispívají ve čtvrtletních intervalech částkou odpovídající 0,04 procenta průměrného objemu pojištěných vkladů za uplynulé čtvrtletí. Stavební spořitelny z průměrné výše spravovaných vkladů odvádí příspěvky 0,02 procenta.