Vedení opozičního hnutí Úsvit vypovědělo smlouvy firmám ATM a 10 minutes, které zajišťovaly marketingové služby předsedovi Tomiu Okamurovi, řekl v úterý novinářům místopředseda Úsvitu Marek Černoch. Členská konference podle něho navíc Okamuru zavázala k tomu, aby vyjednal ukončení smlouvy se společností Celsianus, jež zajišťuje hnutí řadu činností.

"Pokud tak neučiní, konference vyzvala předsedu, aby převzal osobní a hmotnou odpovědnost za případné soudní spory a vzniklé náklady z vypovězení smlouvy se společnosti Celsianus, která je na dobu určitou a jež dle právních analýz byla Tomiem Okamurou uzavřena velmi nevýhodně bez řádné možnosti výpovědi," uvedl Černoch.

Devítičlenné hnutí Úsvit je rozděleno na kritiky a zastánce předsedy Tomia Okamury. Vnitrostranické spory před týdnem vyústily dokonce ve vyloučení Okamury a poslance Radima Fialy ze sněmovní frakce Úsvitu. Lidé z Okamurova křídla ani předseda nebyli podle Černocha na úterní členské konferenci přítomni.

Konference vyzvala Okamuru podle místopředsedy a výkonného tajemníka Jana Zilvara k úhradě 560 000 korun za dodání plánu kampaně do Senátu a evropských voleb. Okamura měl jednat z titulu funkce, a ne jako politický podnikatel, řekl Zilvar. "Vyzývám předsedu, aby doložil ukončení smlouvy mezi předsedou hnutí Úsvit Tomiem Okamurou a fyzickou osobou Tomiem Okamurou na mediální služby za 47 milionů korun," řekl taky výkonný tajemník hnutí.

Výpovědi smluv a výzvy Okamurových odpůrců v hnutí vyplývají z prověrky hospodaření komisí, kterou vedl poslanec za Úsvit Jiří Štětina. Štětinova prověrka byla podnětem k Okamurovu a Fialovu vyloučení z klubu. Oficiální audit loňského hospodaření pro výroční finanční zprávu Úsvitu přitom dopadl "bez výhrad". Tento audit zkoumá účetnictví po formální stránce.

Obě křídla v hnutí se obviňují ze zbytečného utrácení, ve hře jsou údajně desítky milionů korun. Na smlouvu s firmou Celsianus poukazoval už dřív Okamura. Upozorňoval na to, že za ní stojí jeden z "pučistů", člen předsednictva hnutí Josef Pisak. Firma už podle Okamury dostala od Úsvitu 30 milionů a stejnou sumu ještě dostat má. Dohodu se prý pokoušel vypovědět, ale neúspěšně kvůli tomu, že je k tomu nutný podle něho i Zilvarův podpis. Zilvar v úterý uvedl, že chtěl počkat na závěry komise a nyní by výpověď podepsal.

Zatímco předsedovi odpůrci Štětinovu prověrku přijímají, Okamura a další člen Úsvitu Jaroslav Novák ji zpochybňují. Stejně jako za údajným vyváděním peněz z hnutí za ní vidí Věci veřejné, tedy někdejší vládní stranu, jejímž hybatelem byl podnikatel Vít Bárta.

Ve sporu padají i trestní oznámení. Novák a Okamura je podali už dřív kvůli hospodaření Úsvitu. Novák nyní čelí oznámení pro podezření z pomluvy a vydírání. Na základě Štětinovy prověrky je podal Zilvar.