Sny… Dalekáť cesta má, marné volání, tak zní máchovský překlad francouzského názvu surrealistického obrazu Jindřicha Štyrského (1935), který se bude v sobotu nabízet v pražské aukci síně European Arts. Až do roku 1982 zůstalo toto plátno v majetku malířky Toyen a v pařížské aukci se pak dostalo do soukromé sbírky v Ženevě. Má vyvolávací cenu 1,2 milionu korun.

Mezi mimořádné položky v sobotní aukci bude patřit také několikrát vystavovaný a reprodukovaný olej Václava Špály Na pile v Dubrovníku (Z Dubrovníka) z roku 1909. Do aukce jde s cenou 1,1 milionu. Dalšího pozoruhodného Špálu – Záliv v Gruži s loďkou (1913) – najdou sběratelé ve středeční aukci Galerie Pictura. Bude se vyvolávat za dva miliony korun.

Nejhodnotnějším dílem starého umění v sobotní aukci je portrét Stařena barokního mistra Petra Brandla. Obraz objevený koncem 90. let se bude dražit od ceny 420 000 korun. Ozdobou aukce je rozměrné plátno Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci), typický příklad autorovy šerosvitné malby naplněné melancholickou atmosférou. Na konci 90. let byl obraz k vidění na velké výstavě ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Dražba začne na ceně 4,9 milionu.

3X AUKCE

European Arts, výtvarné umění

21. března od 14.00, Praha, hotel Marriott

Galerie Pictura, výtvarné umění

25. března od 17.30, Praha, Na Zderaze 6

Vltavín, práce na papíře, knihy

26. 3. od 18.00, Praha, Masarykovo nábř. 36

V řadě děl světového umění v aukci vyniká obraz významného francouzského zástupce geometrické abstrakce, Augusta Herbina Chêne-Liège Étude z roku 1913. Byl vystaven v Paříži a Stockholmu a má vyvolávací cenu 2,8 milionu korun.

Galerie Pictura bude příští středu nabízet také první dílo, v němž se Věra Janoušková setkala s plechem z odpadu, později pro ni tak typickým. V práci Míra času z první poloviny 60. let (olej, dřevěný objekt) totiž k dílu svého manžela přidala smaltovaná kyvadla. Bude se vyvolávat za 400 000 korun.

Kdo dnes ví, jak vypadalo čtrnáct svazků veledíla Marcela Prousta Hledání ztraceného času, které od roku 1927 vydával pražský Odeon s vazbou mága české avantgardy Karla Teigeho? Celý komplet se objeví ve čtvrteční aukci síně Vltavín.

Večerním aukčním maratonem projde tisíc položek. Bude se hledat nový majitel pro Kupkovo číslo francouzského časopisu L‘Assiette au Beurre (1904) s pracemi na téma náboženství, pro pozdní litografii Marka Chagalla Něha (95 000 korun) nebo pro Piranesiho rytinu Stavba chrámu z doby kolem roku 1777 (75 000 korun).