Trvající napětí na východě Ukrajiny a útoky hnutí Islámský stát (IS) na Blízkém východě jsou významná rizika pro budoucí růst světové ekonomiky. Při jednání v Berlíně se na tom ve středu shodly německá kancléřka Angela Merkelová a šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

"Růst je nadále křehký kvůli geopolitickým rizikům. My politici musíme pracovat na tom, abychom tato rizika co nejrychleji překonali. Když pomyslíme na boj proti IS nebo na krizi na Ukrajině, je jasné, že to jsou mimořádně náročné úkoly," řekla Merkelová na tiskové konferenci.

Hrozbu, kterou pro světovou ekonomiku představuje další vývoj na Ukrajině i na Blízkém východě, zmínila i Lagardeová. "Kromě toho ale existují i rizika spojená s měnovou politikou," podotkla šéfka MMF. Kvantitativní uvolňování, k němuž přistoupily evropská centrální banka a japonská centrální banka, podle ní budou tlačit na oslabení kurzu eura a jenu. Kvůli tomu se mohou dostat do potíží země, které vydaly obligace v dolarech.

Merkelová s Lagardeovou se však shodly, že situace světového hospodářství je letos lepší, než tomu bylo před rokem. "Jsme přesvědčeni, že se ekonomická situace zlepšuje, především v rozvinutých zemích," řekla šéfka MMF. Pozitivní dopad má především snížení ceny ropy.

Merkelová podotkla, že Evropská unie dosáhla loni vyššího tempa růstu než v minulosti. "Stále to ale ještě není dost dobré," uvedla však německá kancléřka.