Na Hrad pomohl dvěma prezidentům – Václavu Klausovi i Miloši Zemanovi. Do kanceláře za ním docházeli nejvlivnější politici i byznysmeni Česka. O víkendu prostory vyklidil. Miroslav Šlouf, jedna z nejvlivnějších postav českého politického zákulisí, končí kariéru.

Jak vyplývá z obchodního rejstříku, Šloufova lobbistická firma Slavia Consulting je už od října minulého roku v likvidaci. A jak upozornil portál Neovlivni.cz, o víkendu Šlouf ze své kanceláře ve Školské ulici odvážel poslední sbalené krabice. "Zatím jsem rozhodnutý, že s tím hnojem, co tady je, už nechci mít nic společného. Už to nechci ani vyvážet," řekl v úterý Šlouf.

Přitom také jeho politická kariéra je plná skandálů. Někdejší komunistický aparátčík se stal členem ČSSD v roce 1994. Záhy si získal důvěru předsedy Miloše Zemana, Šloufův nápad s autobusem Zemákem pomohl sociálním demokratům stát se po volbách 1996 nejsilnější opoziční stranu a v roce 1998 vítězem voleb.

Zeman nakráčel s jednobarevnou vládou tolerovanou ODS Václava Klause do Strakovy akademie a jeho nepostradatelný důvěrník se stal šéfem týmu premiérových poradců.

Z této éry se datují největší Šloufovy aféry: v týmu premiérových poradců vznikl hanopis na Petru Buzkovou jménem Olovo, za šéfporadcem docházel na Úřad vlády i mafián František Mrázek, jemuž Šlouf podle policejních odposlechů pomáhal s koupí největší české stavební firmy IPS.

Jak po čase přiznal Zemanův ministr vnitra Václav Grulich, právě Šlouf stál za velkými čistkami provázejícími kauzy kolem financování ČSSD. Ve funkci tak musel skončit například šéf protikorupční policie Evžen Šírek. Pod velmi silným tlakem byl i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vedený Janem Kubicem.

Zemanovi nástupci Vladimír Špidla a Jiří Paroubek dávali od Šloufa ruce pryč, léta budované kontakty a zkušenosti však zákulisní hráč dokázal využít i bez nich.

Nejprve se v roce 2003 na Vysočině ujistil, že se Zeman nenechá zlomit fiaskem z prezidentské volby a o návrat do politiky se ještě pokusí.

Z ČSSD pak přeorientoval svou aktivitu více směrem k pravici. Na přelomu let 2006 a 2007 se jeho jméno často zmiňovalo v souvislosti s přeběhnutím poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky, kteří umožnili vznik vlády Mirka Topolánka.

V roce 2008 bojoval Šlouf za druhé zvolení Klause, kvůli kterému se sešel s hradním kancléřem Jiřím Weiglem v hotelu Savoy.

Schůzka měla proběhnout tajně, fotografie z ní se ale objevily v médiích. Zhruba od té doby Šloufovi naslouchaly i šedé eminence jako Marek Dalík nebo Tomáš Hrdlička.

Hned v půli roku 2008 založil spolek Přátelé Miloše Zemana, později proměněný ve Stranu práv občanů – Zemanovce, který měl od počátku cíl dostat Zemana na Hrad. To se podařilo, ovšem ve finiši prezidentské kampaně se cesty starých přátel rozešly. Podle Šloufa si prezidenta "zprivatizovali" jeho odchovanci Martin Nejedlý (dnes Zemanův poradce) a Vratislav Mynář (kancléř).

"Zatím mě prezident nepřesvědčuje, že by směřoval do lepších tůní," říká Šlouf, který se Zemanem pořád nemluví. "Já ho nevyhledávám, on mě taky ne."

Podívejte se, co Miroslav Šlouf o prezidentu Zemanovi říkal v prosincovém rozhovoru DVTV:

Zeman je zprivatizovaný, nechá se zneužívat, tvrdí Šlouf

 

Šlouf: Dostal jsem na Hrad Zemana i Klause

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se