Ministerstvo financí chce zpřísnit podmínky pro poskytovatele nebankovních půjček. Těch je v Česku zhruba 50 tisíc. Díky novým podmínkám pro vstup na trh a sjednocení dozoru by jejich počet měl výrazně klesnout, maximálně na 10 tisíc. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl náměstek ministra financí Martin Pros (ČSSD).

Ministerstvo chce zákon předložit vládě k projednání v červnu. První návrh je podle Prose už připraven. "Nyní ho pošleme k připomínkám hlavním účastníkům trhu," řekl Pros.

Kdokoliv bude chtít do budoucna poskytovat nebankovní půjčky, bude muset projít schvalovacím procesem u České národní banky (ČNB) a získat licenci. Uchazeči o ni budou muset splňovat požadavky na kvalifikaci a praxi, disponovat určitým kapitálem či mít pojištění odpovědnosti za škody.

Podle odhadů dosahuje hodnota spotřebitelských úvěrů v Česku zhruba 300 miliard korun, z toho ty od nebankovních poskytovatelů dosahují téměř 80 miliard.

Dohled nad nebankovními poskytovateli úvěrů má nyní Česká obchodní inspekce na základě živnostenského zákona. Na finanční trh, tedy i bankovní poskytovatele úvěrů, dohlíží ČNB.

Podle návrhu ministerstva financí by se ale nyní měl dozor i udělování licencí sjednotit a vše by měla mít na starost ČNB. Jejímu vedení se však tento záměr nelíbí. Podle viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka je úkolem centrální banky pečovat o finanční stabilitu a vykonávat obezřetnostní dohled. Podle něj nebankovní subjekty nespravují vklady veřejnosti, a navíc jejich úpadek neohrožuje finanční stabilitu České republiky.