Soutěž o titul Vinařství roku 2014, pořádaná Svazem vinařů ČR, už zná svoji finálovou devítku vinařských společností, které se utkají v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Hodnocení odborníky proběhne v závěru února a výsledky budou vyhlášeny při slavnostním večeru 26. března ve Veletržním paláci. Celkového vítěze spoluurčí svými hlasy stejně jako loni veřejnost. V IN magazínu Hospodářských novin vám finalisty postupně představíme.
Nový Šaldorf na Znojemsku zdobí sklepní ulička, které místní neřeknou jinak než Modré sklepy. Je vyhloubena v pískovcovém podloží až 15 metrů pod zemí a její stáří se počítá na 300 až 600 let. Právě v této malebné uličce stojí rodinné sklepy Vinařství Špalek. Základy rodinné firmy položil v Novém Šaldorfu Josef Špalek, který sem v roce 1945 přišel z Valašska. Od roku 1970 vinařství vede jeho syn František.

Vinařství Špalek hospodaří na 8,5 hektaru vinic ležících ve viniční trati Kraví hora v sousedství města Znojma. Přestože se 40 tisíc keřů odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Svatovavřinecké a mnoha dalších jeví jako značný počet, ve skutečnosti to Špalkovy řadí do kategorie malých vinařství. Cílem vinařství pro příští léta je dosáhnout statusu "bio". Je zároveň zakládajícím členem sdružení Cech vinařů Nový Šaldorf - Sedlešovice, Modré sklepy a VOC Znojmo. Stejně jako v jiných progresivních vinařstvích ani u Špalků si neodpustí výrobu zajímavých specialit.

Patří mezi ně třeba likérové víno Šaler, víno na kvasnicích Sur-lie nebo Edelspitz, víno vyrobené technologií 19. století. To se sklízí vždy ručně do dřevěných bedýnek, které z vinohradu do sklepa odveze koňský povoz. Hrozny pak v kádích rozšlapávají zaměstnanci vinařství bosýma nohama. Víno tak v celém procesu výroby nikdy nepřijde do styku s umělou hmotou, vždy pouze se dřevem, sklem a kovem.

Michael Lapčík, www.nepijubrecky.cz