Delegáti třetího sněmu ANO splnili svému předsedovi, co mu na očích viděli. Když Andrej Babiš, sám ministr financí, vyhlásil, že ministři by neměli být ve vedení strany, ministr životního prostředí Richard Brabec a po něm i ministr obrany Martin Stropnický stáhli poslušně kandidaturu na místopředsedu.

Když si "šéf" přál za prvního místopředsedu Jaroslava Faltýnka, jeho tři protikandidátky jedna po druhé svou kandidaturu na tento post vzdaly.

Samotní delegáti přijali tyto zásahy do svých krajských nominací bez výhrad, kandidátů se žádný člen ANO na nic neptal. Babiš obdržel 100 procent platných hlasů, Faltýnek pak 87 procent. Na posty řadových místopředsedů byli rovněž zvoleni Babišovi spojenci v čele se starostkou Prahy 10 Radmilou Kleslovou a poslancem Janem Volným. Čtveřici řadových místopředsedů doplnili místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová a brněnský primátor Petr Vokřál.

Hnutí ANO se tak opět ukázalo, jako subjekt jednoho jediného muže. V kandidátských projevech zazněl jen jediný slabý náznak vnitrostranické opozice - to když se předseda hospodářského výboru Ivan Pilný neadresně vymezil vůči Kleslové.

Odmítl její dělení na "tažné a chovné koně" (například Stropnický je podle Kleslové koněm chovným, zatímco ona sama koněm tažným) a projevil názor, že ve vedení by měli být lidé, kteří se o svou minulost mohou opřít, nikoli ji zkreslovat. Delegáti mu však dali najevo, že tyto ataky vůči předlistopadové rozvědčici a Babišově favoritce Kleslové neoceňují, a Pilný dostal jen každý třetí hlas.

Hnutí ANO za první rok ve vládě ukázalo, že zvládá kupit personální omyly. Ať už šlo o výměny ministrů Antonína Prachaře a Heleny Válkové, klopotný výběr kandidátky na pražského primátora, nebo Babišovy impulzivní změny na ministerstvu financí a v podřízených organizacích.

Funkce ve vedení ANO

PŘEDSEDA:

Andrej Babiš

 

PRVNÍ MÍSTOPŘEDSEDA:

Jaroslav Faltýnek

 

ŘADOVÍ MÍSTOPŘEDSEDOVÉ:

Jaroslava Jermanová

Radmila Kleslová

Petr Vokřál

Jan Volný

A přestože v minulých měsících bylo možné slyšet některé poslance hnutí ANO kverulovat, že výměny ministrů by s nimi Babiš mohl alespoň probrat, v sobotu to nikoho z účastníků netrápilo. Podivná odstranění Prachaře a Válkové na sněmu vůbec nebyla tématem.

Předseda Babiš se tak místo vnitrostranického boje mohl díky disciplinovaným delegátům věnovat bojům proti politické konkurenci.

V projevu dal jasně najevo, že po útocích především na pravicové strany ODS a TOP 09 je pro něj nyní jeho hlavním soupeřem ČSSD.

Nejsilnější vládní strana už začíná v preferencích stahovat donedávna rostoucí náskok "babišovců" a za rok a půl bude v krajských volbách obhajovat nejvíce hejtmanů.

Babiš ji proto označil za klasickou velkou stranu, proti které hnutí ANO vzniklo, obvinil ji z blíže nespecifikovaných podrazů a odmítl její nápady na zvyšování daní. Že jsou reakcí na problémy ministerstva financí s výběrem daní, Babišovi jako vlastní pochybení nepřipadá. "Samozřejmě jsem převzal finanční a celní správu v rozkladu."

Ani tyto výroky však příliš nevybočovaly z rétoriky stranických setkání - a za dva týdny budou bezpochyby znít na sjezdu ČSSD velmi podobné věty opačným směrem.

Sněm ANO tak bude mít tu důležitější část netradičně až po volbách. Během neděle bychom se od delegátů měli dozvědět, zda a jak budou chtít měnit koaliční smlouvu - už dříve zazněly například požadavky na revizi zrušení zdravotnických poplatků.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se