Za odevzdaný kovošrot by měli lidé od začátku března dostat zaplaceno už jen bezhotovostně.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podepsal vyhlášku, která má definitivně zakázat výkup kovů od fyzických osob za hotovost. Vyhláška nyní míří do sbírky zákonů, informovala mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Omezení výkupu na bezhotovostní platby je podle Brabce jedním z opatření, jak zabránit krádežím kovů. S těmi mají problémy zejména obce na severní Moravě.

Cílem vyhlášky je ztížit výkup zejména nepoctivým občanům. Aby ji výkupci neobcházeli a neplatili lidem za kovošrot například stravenkami, chce ministerstvo jasně definovat, co bezhotovostní platba znamená. Navrhuje to v novele zákona o odpadech, která půjde na vládu během února. Do Sněmovny se může dostat v létě. Platit by mohla začít už letos.

Do té doby mohou sběrny a výkupci volit různé způsoby bezhotovostní platby, ministerstvo jim nicméně doporučilo, aby začali používat jen dva - převod na účet nebo poštovní poukázku.

Přísnější opatření mají pomoci identifikovat osoby, které nosí kovošrot do sběren. Budou se muset prokázat občanským průkazem nebo bankovním účtem.

Podle Petra Millera ze Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin je ale vyhláška mimo jiné v rozporu se zákonem o platbách v hotovosti a stanoví něco, co jí nepřísluší.

"Svaz dlouhodobě poukazuje na skutečnost, že ministerstvo pravděpodobně nedisponuje jednoznačným zákonným zmocněním, aby mohlo v rámci vyhlášky upravit zákaz výkupu druhotných surovin jako takový," uvedl Miller.

Zdůraznil, že svaz nepodporuje kriminalitu a nevykupuje materiály z trestné činnosti. Roubíčková v reakci řekla, že vyhlášku potvrdila Legislativní rada vlády.

Ministerstvo plánuje také zpřísnit podmínky pro vydávání licencí sběrnám a zřídit speciální tým "malá Kobra", který se bude zabývat krádežemi kovů a další kriminalitou v odpadech. Pokud by řešil organizovaný zločin, spolupracoval by s daňovým útvarem Kobra, uvedl již dříve Brabec.

Změny mají být součástí materiálu, který chce ministerstvo předložit vládě. Má zmapovat celý segment výkupu sběrných surovin v České republice.

Brabec prý není zastáncem kompletního zákazu výkupu všech surovin a zrušení celého systému výkupu. Možnost přivydělat si sběrem papíru, textilu i kovů by měla pro slušné občany zůstat zachována, uvedl.

Považuje nicméně za problém, že sběren je mnoho a není je možné účinně kontrolovat. Podle odhadů jich existuje 2500 až 4000, řada je mobilních.

Podle pondělního Deníku by přísnější podmínky pro získání licence pro sběrny mohly zahrnovat i povinné zavedení kamerového systému.

Pomoct by prý měla i dálková evidence tržeb, kterou má příští rok spustit ministerstvo financí, a centrální registr přestupků.

Některá města se už proti krádežím kovů brání vyhláškami, v nichž lidem ukládají odevzdávat kovošrot do městských sběrných dvorů. Zakázat jim, aby prodávali kovový šrot do komerčních sběren, ale podle zákona nemohou. Občané mají právo se rozhodnout, jak s tímto odpadem naloží.