Horníci z polské státem ovládané společnosti JSW, největšího producenta koksovatelného uhlí v EU, začali stávkovat proti plánu firmy omezit náklady. Podle agentury Reuters to uvedli představitelé odborů. Teprve nedávno přitom po dohodě s vládou skončila stávka několika tisíc polských havířů ze společnosti Kompania Weglowa (KW).

Horníci požadují propuštění výkonného šéfa JSW Jaroslawa Zagorowského, který zrušil dohodu s odbory a požaduje omezení četných zaměstnaneckých benefitů. Chtějí rovněž, aby firma netrvala na propuštění devíti odborářských šéfů, kteří organizovali lednové protesty v dolech JSW. Těch se po boku havířů z KW účastnilo několik stovek horníků.

"My v JSW začínáme stávkovat a doufáme, že se k nám přidají kolegové z ostatních dolů," řekl mluvčí odborů. Podle polských serverů pro stávku hlasovala v celozávodním referendu drtivá většina z 26 tisíc zaměstnanců JSW. Včerejší ranní směna 500 lidí nastoupila, ale odmítla pracovat. Po jejím vystřídání odpoledne se situace opakovala.

Podle mluvčí JSW Katarzyny Jablonské-Bajerové by kvůli stávce ve všech dolech společnost přišla denně asi o 30 milionů zlotých (zhruba 197 milionů korun). "Detailní plán odborářských protestů ale ještě neznáme," dodala Jablonská-Bajerová.

Na JSW (Jastrzembska Spólka Weglowa), stejně jako na další polské uhelné firmy tvrdě dopadají nízké ceny uhlí, při nichž se těžba ve velkých hloubkách nevyplatí. JSW ohlásila za prvních devět měsíců loňského roku ztrátu ve výši 305 milionů zlotých (přes dvě miliardy korun). Průměrný plat ve firmě činí osm tisíc zlotých (přes 50 tisíc korun). Ve snaze zvrátit negativní vývoj se vedení firmy pokouší zrušit odvěká zaměstnanecká privilegia jako 14. plat či příspěvky na dovolenou. Naráží ale na silný odpor dobře organizovaných odborů.

Hornickým odborářům musela nedávno ustoupit i polská premiérka Ewa Kopaczová. Její kabinet chtěl provést ráznou restrukturalizaci společnosti KW, při níž by bylo zavřeno pět dolů a propuštěno několik tisíc lidí.