Slavná americká rocková kapela The Grateful Dead oznámila comeback ke svému padesátému výročí. Čtyři její zbývající členové – perkusista Mickey Hart, bubeník Bill Kreutzmann, baskytarista Phil Lesh a kytarista a zpěvák Bob Weir, jejichž věkový průměr je sedmdesát roků – vystoupí ve dnech 3. až 5. července v Chicagu. Doprovodí je kytarista sestavy Phish Trey Anastasio a klávesisté Jeff Chimenti a Bruce Hornsby, jenž s Grateful Dead koncertoval už začátkem 90. let.

Naživo hráli The Grateful Dead naposledy krátce před smrtí svého klíčového člena, kytaristy Jerryho Garcii, který zemřel v srpnu 1995. Tehdejší vystoupení se konala na chicagském sportovním stadionu Soldier Field zhruba pro 55 tisíc diváků. Nyní se kapela vrátí na stejné místo. Koncerty na webových stránkách skupiny dokonce symbolicky oznámila Garciova dcera Trixie.

"Grateful Dead se zrodili v začátcích elektrického rocku, vzali americkou tradici a posunuli ji dál. Ztělesňovali americký koncept svobody. Nevíme, co se stane teď, víme jen, že se nechceme ohlížet zpět," uvedl v tiskovém prohlášení Trey Anastasio. Ten se svojí kapelou Phish zpočátku často hrával právě coververze skladeb Grateful Dead.

Podle producenta koncertů Petera Shapira byl v hudebním průmyslu tlak na to, aby Grateful Dead uspořádali celé rozlučkové turné po stadionech, zájem prý měla například agentura Live Nation. Kapela ale nakonec odmítla i nabídku vystoupit za tři miliony dolarů na festivalu Bonnaroo. Obchodně tak budou tři koncerty v Chicagu připomínat spíš znovusetkání Led Zeppelin v londýnské O2 areně v prosinci 2007.

"Grateful Dead se chtěli rozloučit klasickým koncertem," řekl Shapiro časopisu Billboard. Ten spočítal, že během deseti let do roku 1995, kdy Grateful Dead vystupovali, utržili přes 200 milionů dolarů za 350 koncertů. Vstupenky na chicagský comeback se začnou prodávat v únoru.

Grateful Dead vzešli z folkové a bluegrassové scény šedesátých let, poprvé vystoupili na jaře 1965 jako The Warlocks. Ještě tentýž rok si ale změnili název na The Grateful Dead. Pod ním pak účinkovali na zásadních festivalech 60. let, například v Monterey či na Woodstocku. Kvůli obavám z bezpečnosti Grateful Dead na poslední chvíli odřekli účast na slavném gratis koncertu Rolling Stones v Altamontu, kde nakonec motorkáři z gangu Hell’s Angels ubili jednoho z fanoušků k smrti.

Roku 1970 hráli Grateful Dead spolu s kapelami Allman Brothers a The Band v New Yorku pro 650 tisíc lidí, čímž se tehdejší vystoupení stalo nejnavštěvovanějším koncertem všech dob. Roku 1978 kapela památně koncertovala před egyptskými pyramidami. V průběhu let členové sestavy přišli o dva klávesisy Rona McKernana a Brenta Mydlanda, teprve po úmrtí Jerryho Garcii roku 1995 se však rozhodli přestat vystupovat. Částečný comeback The Grateful Dead udělali pouze roku 2008, kdy vystoupili v rámci předvolební kampaně pro budoucího amerického prezidenta Baracka Obamu.