Nadměrná nabídka ropy na trzích může trvat měsíce, nebo dokonce roky. Ceny by se ale mohly letos vzpamatovat, pokud budou jednat racionálně producentské státy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Jde především o USA, Kanadu, Mexiko, Rusko, Čínu nebo Norsko. Uvedl to ministr ropného průmyslu Spojených arabských emirátů (SAE) Suhajl bin Muhammad Mazrúí.

OPEC se v listopadu rozhodl zachovat těžbu v rámci kartelu beze změny, a to navzdory prudce klesajícím cenám ropy, které by případné omezení těžby mohlo podpořit k růstu. Některé z nejsilnějších členských států kartelu, jako jsou Saúdská Arábie a SAE, vybídly v prosinci ostatní producentské země k lepší spolupráci a apelovaly na ně, aby svou těžbu v zájmu stabilizace cen nezvyšovaly.

Cena ropy klesla tento týden na nová, pětiletá minima. Severomořský brent i americká lehká ropa WTI, které se považují za mezinárodní ukazatele cen ropy, přitom poprvé od jara 2009 sestoupily pod symbolickou hranici 50 amerických dolarů za barel.

Emiráty podle Mazrúího nebudou kvůli nízkým cenám panikařit. Trh se prý časem sám stabilizuje. SAE chtějí do roku 2017 zvýšit těžební kapacitu na 3,5 milionu barelů ropy denně a levnější ropa prý tyto plány nenaruší.