Zákon o majetkových přiznáních bude podle prezidenta Miloše Zemana určitě přijat. Není ovšem vyloučeno, že bude přijat v podobně vykastrované podobě jako služební zákon.

Zeman to řekl v prvním Prezidentském Pressklubu, který v neděli živě odvysílala rozhlasová stanice Frekvence 1.

Prezident doufá, že zákon o prokazování původu majetku bude zasahovat co nejvíce do minulosti.

"Přál bych si, aby byl co nejtvrdší, samozřejmě ale pravicová opozice udělá vše pro to, aby byl co nejměkčí nebo aby nebyl vůbec," uvedl Zeman.

Nový zákon o majetku by měl platit od roku 2016. Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku.

Ministerstvo financí navrhuje především zvýšení pravomocí finanční správy. Měla by mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud neevidovaný majetek bude vyšší než ministerstvem navrhovaných 10 milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě majetek zdaní.

Jde zatím o návrh zákona, který ještě projedná koaliční rada a následně vláda.

Česko poklonkuje mocným

Miloš Zeman v Prezidentském Pressklubu dále podotkl, že České republice přímo nehrozí ztráta suverenity, někdy je ale podle něj česká politika v pokušení papouškovat názory mocnějších nebo jim poklonkovat.

"Nemluvil bych o ohrožení suverenity, mluvil bych o jistém riziku bezmyšlenkového přitakávání názorům větších, a tedy mocnějších zemí, než jsme my," řekl Zeman.

Jako příklad uvedl postoj k sankcím EU vůči Rusku za jeho anexi ukrajinského Krymu.

Prezident poukázal na prohlášení rakouského kancléře Wernera Faymanna, který se před Vánoci postavil proti přitvrzení protiruských sankcí. "V podstatě prohlásil, že sankce jsou nesmysl. My jsme takové ostré prohlášení zatím nevydali, na rozdíl od jiných zemí jako Slovensko, Maďarsko a teď tedy i Rakousko," poznamenal Zeman.

V souvislosti s děním na Ukrajině zmínil prezident rovněž nedávný kyjevský pochod k výročí narození kontroverzního ukrajinského vůdce Stepana Bandery, pod jehož vedením za druhé světové války bojovala povstalecká armáda nejprve proti nacistům, poté ale s jednotkami německého wehrmachtu i proti sovětské armádě.

Akce byla podle Zemana organizována stejně jako nacistické pochodňové průvody. "A tak jsem si říkal, že s tou Ukrajinou je něco špatně, a něco špatně je i s Evropskou unií, která proti tomu neprotestovala," poznamenal prezident.

 

Na sjezd ČSSD se "cpát" nebudu

Miloš Zeman mluvil také o březnovém sjezdu ČSSD. Byl prý připraven na něj přijet, nicméně respektuje přání předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky, který v pátek oznámil, že Zemana ani nikoho jiného na sjezd zvát neplánuje.

"I když jsem byl samozřejmě připraven rád na sjezd přijet, teď tam zcela určitě nepřijedu, i kdyby pan Sobotka změnil názor," řekl Zeman, který v minulosti ČSSD vedl. "Maminka mě učila: Nikdy se necpi tam, kam tě nezvou," uvedl prezident.

"Osm let jsem řídil sociální demokracii, takže jsem pozvání považoval za přirozené," uvedl. Líto mu to ale prý není, protože politika je "racionální disciplína".

Březnový sjezd ČSSD bude sjezdem volebním. Na otázku, zda by Zeman, pokud by mohl hlasovat, dal svůj hlas Sobotkovi, odpověděl prezident vyhýbavě. "Ruku bych nezdvihal, protože hlasování je tajné. Doufám, že to chápete jako diplomatickou odpověď," řekl.