Čeští archeologové našli v Egyptě hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa. Podle agentury AFP to v neděli oznámilo egyptské ministerstvo pro památky.

Podle českých egyptologů jde o objev historického významu.

Raneferef vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety.

Hrobka královny Chentkaus III. byla odhalena v Abúsíru, jihozápadně od Káhiry, kde se nachází několik pyramid faraonů páté dynastie. "Poprvé jsme odhalili jméno této královny, které bylo do objevení jejího hrobu neznámé," uvedl ministr pro starověké památky Mamdúh ad-Damatí.

"Tento objev nám umožní objasnit určité neznámé stránky 5. dynastie, která byla spolu se 4. dynastií svědkem výstavby prvních pyramid," dodal ministr.

Hrobka byla objevena v pohřebním komplexu faraona Raneferefa, což podle šéfa české egyptologické mise Miroslava Bárty vede k domněnce, že královna byla ženou Raneferefa.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze v nedělním prohlášení uvedla, že hrobka se jak rozměrově, tak podobou neliší od ostatních hrobek v jejím okolí.

Jedná se o hrobku typu mastaba, v jejíž nadzemní části se nacházela kaple, původně s dvojicí nepravých dveří, kamenných stél, v západní stěně. Pohřební komora v podzemí hrobky pak byla přístupná několik metrů hlubokou šachtou.

Stejně jako tomu bylo v případě ostatních hrobek na pohřebišti, byla i tato poničena vykradači hrobek a zloději kamene.

Egyptologové přesto našli v pohřebním místě samotné kosterní pozůstatky i části pohřební výbavy. Podle serveru Luxor Times to byly mimo jiné předměty denní potřeby, 23 vápencových hrnců a čtyři měděné nástroje či kusy nábytku.

Na zdech byly vyryté nápisy včetně jména královny a titulů jako "žena krále" a "matka krále".

Člen týmu českých egyptologů Jaromír Krejčí podle Luxor Times prohlásil, že objev nápisu "matka krále" má historický význam.

"Pokud můžeme usuzovat, že královna byla pohřbena v době panovníka Niuserrea (2445 př. n. l. až 2421 př. n. l.) - což se dá vyvozovat podle pečetě nesoucí jeho jméno, která byla nalezena v hrobce -, pak můžeme tvrdit, že Chentkaus III. je matkou panovníka Menkauhora, nástupce Niuserrea. To by mohlo odhalit více informací také o tomto králi," vysvětlil Krejčí.

Niuserre byl mladší bratr Raneferefa.

Podle Bárty je pohřeb dokladem toho, jak významnou roli hrály ženy v tehdejší společnosti. Pozůstatky Chentkaus III. byly uloženy v zhruba 30 metrů dlouhé vápencové stavbě, jejíž nadzemní část tvoří kaple, v podzemí pak leží samotný kamenný sarkofág.

"Do šachty jsme se dostali po několikatýdenní namáhavé práci," řekl egyptolog.

Pro české egyptology jde o další z řady významných objevů.

Loni v březnu objevili v egyptském Abúsíru kostru vysokého hodnostáře z doby vlády faraonů 5. dynastie.

V pyramidové nekropoli v Abúsíru provádí Český egyptologický ústav FF UK archeologický výzkum už téměř 55 let. Na pohřebišti byli pohřbívání členové dvorské elity z období v polovině 5. dynastie.

Jde o významnou archeologickou lokalitu ležící přibližně 25 kilometrů na jihozápad od Káhiry. Kromě pyramidových komplexů několika panovníků 5. dynastie se tu nacházejí pohřebiště úředníků a kněží z doby 3. až 6. dynastie, ale také šachtové hrobky ze sajsko-perské doby kolem roku 525 před naším letopočtem.