Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom přes varování Moskvy před možnými riziky podepsal s americkým koncernem Westinghouse dohodu o zvýšení dodávek jaderného paliva. Informovali o tom představitelé americké firmy poté, co podpis kontraktu předem avizoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Dohoda počítá s navyšováním dodávek do roku 2020, jejich velikost ani cena ale zveřejněny nebyly.

Prozápadní vedení Ukrajiny má v úmyslu zajišťovat v budoucnu svou jadernou energetiku palivem právě od Westinghousu, který je součástí japonského koncernu Toshiba. Chce tím dál snížit svou energetickou závislost na Rusku, která se ukázala jako velká nevýhoda v souvislosti s krizí kolem Krymu a proruskými povstalci v ovládaných oblastech na východě Ukrajiny.

Doposud bylo hlavním dodavatelem jaderného paliva pro ukrajinské elektrárny téměř výhradně Rusko, konkrétně firma TVEL. Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s úterním podpisem dohody varovalo před "nebezpečným experimentem". Speciálně produkty společnosti Westinghouse by prý mohly být rizikem pro použití v sovětských reaktorech typu VVER-1000.

"Následky možných nehod a incidentů a odpovědnost za ně ponese ukrajinské vedení a americký dodavatel paliva," citovala DPA z prohlášení ruského ministerstva. Podobná varování Moskva už v minulosti vydala.

Americká firma spolupracuje s Energoatomem už od roku 2000. V současnosti zásobuje svým palivem pouze jeden z celkem patnácti ukrajinských reaktorů. Jde o třetí reaktor Jihoukrajinské jaderné elektrárny, která leží 300 kilometrů jižně od Kyjeva. Vrcholní představitelé Energoatomu už dříve v průběhu prosince uvedli, že s dodávkami pro Westinghouse počítají celkem u 13 reaktorů.

Pro Ukrajinu je elektřina z jaderných zdrojů klíčová - její podíl je podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii kolem 44 procent.


15 reaktorů

je v současnosti v provozu na Ukrajině. Americká firma Westinghouse zatím dodává palivo pro jediný z nich.