Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom v úterý přes varování Moskvy před možnými riziky podepsal dohodu s americkým koncernem Westinghouse o zvýšení dodávek jaderného paliva.

Podle agentury DPA o tom informovali představitelé americké firmy poté, co podpis kontraktu předem avizoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Prozápadní vedení Ukrajiny má v úmyslu zajišťovat v budoucnu svoji jadernou energetiku palivem právě od Westinghousu. Chce tím dál snížit energetickou závislost na Rusku, která se ukázala být velkou nevýhodou v souvislosti s krizí kolem Krymu a proruskými povstalci v ovládaných oblastech na východě Ukrajiny.

Doposud bylo hlavním dodavatelem jaderného paliva pro ukrajinské elektrárny Rusko. Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s dnešním podpisem dohody varovalo před "nebezpečným experimentem". Speciálně produkty společnosti Westinghouse by prý mohly být rizikem pro použití v sovětských reaktorech typu VVER-1000.

"Následky možných nehod a incidentů a odpovědnost za ně ponese ukrajinské vedení a americký dodavatel paliva," citovala DPA z prohlášení ruského ministerstva. Podobná varování Moskva už v minulosti vydala.

Podle ekonomického serveru finanztreff.de Westinghouse na Ukrajině působí již od roku 2003 a jednu jadernou elektrárnu "bezpečně a účinně provozuje" na jihu země.