NEZÁVISLÝ OSTROV
Paul Hackett, Reuters


Obnovitelné zdroje byly jedním z hojně diskutovaných témat zářijového referenda o samostatnosti Skotska. Maličký ostrov Eigg - na rozdíl od toho "velkého" - nezávislý je, a to díky soběstačné elektrické síti poháněné vodou, vzduchem a slunečním svitem. Ostrov bez elektrického připojení z pevniny se desítky let musel spoléhat na dieselové generátory. V roce 2008 ale jeho obyvatelé přešli na unikátní systém obnovitelné energie, která se shromažďuje v bateriích. Podle místních tak 85 až 95 procent energie spotřebované na ostrově pochází z obnovitelných zdrojů.

RODINNÁ DOVOLENÁ
Libor Fojtík, HN


Naše dcera není ani ve svých pěti letech žádným cestovatelským zelenáčem. Ve dvou s námi byla "nadivoko" kombíkem v Bosně a Hercegovině, ve třech v Albánii, takže když se mě minulý rok neustále ptala, kdy už zase pojedeme do Albánie, nezbylo nám nic jiného než vymyslet další dobrodružnou destinaci. Letos jsme se tak vypravili do Turecka (nahoře) a Gruzie (dole).

Nejvíce mě zajímal stále rozrůstající se Istanbul a celková proměna tradiční architektury, respektive vliv tehdejšího premiéra, dnes prezidenta Turecka Recepa Erdogana, který je propagátorem mrakodrapů a panelových sídlišť, podobajících se skalním městům v Kappadokii. Celkově jsme najeli 8700 km.

SKOK
Lukáš Bíba, HN


Od léta jsme měli v plánu udělat s kamarádem Davidem Hlinkou (na snímku) fotografii, na které přelézá oblouk Palackého mostu v Praze. Nakonec se to povedlo až na podzim. David se pokoušel o přelezení několikrát, ale některé kameny mají odlomené hrany nebo jsou znečištěné, takže spadl.

KLID PŘED BOUŘÍ
Michael Fokt, fotograf, novinář, publicista


Klidné, husté a neměnné už od poslední doby ledové. Takové se na první pohled zdá Mrtvé moře s vodou přesolenou tak, že v ní nic zajímavého nedokáže přežít. Nebo ano? Potápěči se speciálním vybavením před několika lety objevili unikátní mikroorganismy. Kolem sladkovodních pramenů, jež na dně slaného jezera nikdo nečekal. Stálost Mrtvého moře je také jen iluzorní. Turisté z bahenních lázní to mají každý rok dál a dál, než dojdou z pokoje k vodě. Hladina jezera totiž klesá o téměř metr ročně. Mrtvé moře se tak možná stane symbolem velkého dramatu - války o vodu z jeho jediného přítoku, řeky Jordánu, která téměř všechna končí na polích a ve vodovodech sousedních zemí.

Tento snímek vznikl na počátku léta, kdy se nejen Mrtvé moře, ale všechno kolem něj zdálo klidné. Stačilo však pouhých několik týdnů a přišla válka v Gaze, ostřelování letiště v Tel Avivu nebo teroristické útoky v Jeruzalémě.

V Izraeli je zkrátka máloco takové, jaké se to na první pohled jeví.

COLORADŠTÍ KOVBOJOVÉ
Lucas Jackson, Reuters


Máloco evokuje americký Divoký západ tak jako pohled na kovboje s jejich stádem. Rančer Steve Pargin a skupina vedená jeho hlavním honákem Davidem Thompsonem stráví několikrát do roka týden i více hnaním stáda dobytka z jedněch horských pastvin na druhé. Cílem je zabránit ničení křehkých ekosystémů, pokud by na stejném místě zůstali příliš dlouho.

PLACHETNICE
Alena Vacková, fotografka


Plachetnice zvané klipr, dlouhé štíhlé lodě s více stěžni a mnoha plachtami, se od poloviny 19. století využívaly k obchodním účelům a vyráběly se především v amerických a britských loděnicích, ale i třeba ve Francii či Holandsku. Dnes jsou mnohé z nich zrekonstruované, přibyl jim motor pro případ bezvětří či ulehčení manipulace v přístavech. Letos v říjnu ukázalo krásu i zdatnost těchto historických plachetnic obří jezero IJsselmeer v holandském Enkhuizenu. Na start 40. ročníku závodu Klipperrace se mezi osmdesátku lodí postavily i dvě "české" se studenty Univerzity Palackého v Olomouci.

BURNING MAN
Jim Urquhart, Reuters


Týden trvající umělecký a kulturní festival Burning Man (Hořící muž) přiláká každý rok na přelomu srpna a září na nevadskou poušť kolem padesáti až šedesáti tisíc návštěvníků. "Burning Man přitahuje obrovský počet kreativních lidí, kteří jsou ochotni obětovat měsíce práce do přechodných instalací, které existují často pouze jediný týden," popsal ojedinělou akci britský deník Guardian.

KOHOUTÍ ZÁPASY
František Štaud


Pobřeží Punta Cana na východě Dominikánské republiky je známé bílými plážemi a hotelovými komplexy. Přitom kousek za vysokými kamennými zdmi se odehrává relativně nerušený život domorodců. Muž na fotce, Samuel, mě obsluhoval právě v jednom z takových hotelů, a když jsem projevil zájem o focení kohoutích zápasů, evidentně potěšen mě naložil na své motoconcho a vzal s sebou do nejbližší arény. Téměř všechny osady tu mají vlastní galleru, kde se každou neděli odehrává národní sport kohoutích zápasů. Cesta zpět už veselá nebyla. Po dlouhých dvou letech náročné přípravy Samuel o svého kohouta přišel během několika krátkých minut v ringu.

LOS ANGELES - SVĚT VE MĚSTĚ
Lucy Nicholson, Reuters


Mexičtí mariachi, čínské masáže nohou, perské zmrzliny nebo korejské karaoke bary. Los Angeles je víc než jen Hollywood, slunce a surfování. Město se stalo domovem nejpočetnějších populací Japonců, Korejců, Filipínců, Thajců a Mexičanů mimo vlastní země. Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žijí lidé ze 140 zemí, hovořící 224 jazyky. Ve městě známém pro svou pomíjivost se mnozí z nich snaží udržet zvyky svých vlastních zemí živé.

NA DUNÁCH
František Štaud, fotograf, cestovatel, profesor Univerzity Karlovy


Při dubnovém putování po západní Austrálii jsem cestou z Perthu na sever narazil na rybářské městečko Lancelin, uhnízděné mezi modrými vlnami Indického oceánu a dunami písku. Podvědomě jsem očekával národní park s omezeným přístupem a regulovaným pohybem pod dohledem rangerů. Při procházce po dunách jsem se ovšem nestačil vyhýbat sandboardistům, motorkářům a buginám. Na focení jsem nemohl zapomenout ještě několik dní, kdy jsem z tělních záhybů vyklepával písečný prach.

OSADA
Jana Čavojská, fotografka a novinářka


Romská osada v Rudňanech nedaleko Spišské Nové Vsi patří k nejchudším na Slovensku. V posledních letech vyrostla vedle chatrčí řadová zástavba jednoduchých domků. Květa Berkyová se vyškolila v rámci projektu na zlepšování života v osadách na zdravotnickou asistentku. Jedné ze svých pacientek přišla změřit tlak. Důležitý úkon sleduje celá blízká i širší rodina.

LÉTO


Slovinsko má jen pár kilometrů mořského pobřeží a nejpůvabnějším městečkem je tu Piran. Muž na mole si vychutnává sluneční den na sklonku léta, v úzkých uličkách zní rovnocenně slovinština i italština.

KŘEST


Masivní odčerpávání vody na zavlažování zemědělských pozemků způsobilo, že z biblického Jordánu je úzká špinavá stoka. Hranice mezi Izraelem a Jordánskem prochází středem řeky. A tak ten, kdo touží po křtu, smí jen k síti a hraničním sloupkům. Když se křtěný muž z Miami ponořil do kalných vod Jordánu, na břehu se skutečně zjevila bílá holubice.

ZA UDRŽENÍ RODU
Michael Fokt


Živočichové na ostrově Réunion v Indickém oceánu mají tak trochu paradoxní osudy. Chameleony sem lidé původně přivezli náhodou z nedalekého Madagaskaru, teď je tu však chrání jako ohrožený druh (vlevo nahoře). U mořských želv (vpravo nahoře) je tomu přesně naopak. Lidé je tu téměř vyhubili, takže je teď na ostrov musejí dovážet záměrně. "Přivážíme sem želví vejce z okolních ostrovů a odchováváme želví mláďata, aby se samice opět naučily klást vejce na našich plážích," prozradil mi ředitel záchranné stanice Kélonia Stéphane Ciccione. Nádherné smaragdově zelené felsumy bourbonské patří mezi ty tvory, jež na Réunionu statečně odolávají invazi vysazených druhů - v tomto případě větších druhů felsum z Madagaskaru (vlevo dole). Dokonce i samec tropického martináče právě bojuje o zachování rodu - i když samostatně. Jeho tykadla, podobná stromečkům, jsou tak citlivá na samičí feromon, že motýl dokáže najít partnerku na vzdálenost více než kilometr (vpravo dole).

DÁVNÝ SVĚT PASTEVCŮ
László Balogh, Reuters


Fotograf agentury Reuters László Balogh cestoval po Velké dunajské kotlině východního Maďarska a fotografoval tam Jánose Banu, který se ve 48hodinových směnách stará v okolí obce Hortobágy o svých 362 kusů polodivokého maďarského šedého skotu. Pastevec dělá stejnou práci jako stovky let jeho předkové a zosobňuje vzácné povolání, mizející z moderního světa.

Hortobágy je rovněž jednou z největších chráněných travnatých pust neboli stepních oblastí v Evropě (s rozlohou více než 1400 km2), kde se pod širým nebem popásá stádo maďarského šedého skotu, koní, buvolů a ovcí. Stejnojmenný Národní park Hortobágy (82 000 ha) je součástí Světového kulturního dědictví UNESCO.

ŽIVOT KOLEM EVERESTU
Navesh Chitrakar, Reuters


Ledová lavina zabila v dubnu šestnáct Šerpů na Mount Everestu, kteří připravovali trasu pro horolezce mířící k vrcholu. Šlo o nejhorší neštěstí v dějinách nejvyšší hory světa. Mount Everest jako první dobyl v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary se svým nepálským Šerpou Tenzingem Norgayem. Po nich pak dodneška na vrchol vystoupalo více než čtyři tisíce dalších.
Na horní fotografii je novic kláštera v Lukle, výchozím bodě výprav směřujících na Mount Everest. Na spodním pak Nima Doma Sherpa s dcerou a rodinou. Její manžel Lakpa Sherpa ve zmiňované lavině zahynul.

KUŘAČKA
Topi Pigula, fotograf, novinář, cestovatel a lektor


Pokud lidem, které potkávám na svých cestách světem, focení vadí, nefotím je. Přijde mi to fér a jde o součást úcty mě jako návštěvníka vůči domácím. Tato vietnamská kuřačka si vychutnávala svou cigaretu ve městě Hoi An. Jakmile zaslechla cvaknutí závěrky, zvedla hlavu a její pohled byl více než výmluvný. Podruhé jsem už spoušť nezmáčkl, byť jednobarevná zeď za ní a podobně zbarvený rákosový klobouk si o snímek přímo říkaly.

VETERÁN
Jiří Koťátko, HN


Stejně jako pádí prsty po klaviatuře při skladbě Jaroslava Ježka Bugatti step, rozjely se v květnu bugatky a další historické vozy na spanilou jízdu ze zámku Sychrov do Turnova. Majitelé veteránů si tak připomněli 82. výročí od smrti někdejšího českého závodníka Jiřího Kristiana Lobkowicze. Pro šlechtice, který propadl rychlé jízdě, ale motoristický sport znamenal zkázu. 22. května 1932 na berlínském okruhu AVUS hned v prvním kole při havárii zahynul. Na snímku je Bugatti 43 z roku 1929, poslední vůz této značky slavné závodnice Elišky Junkové.

PAN ÚPLNĚK
Issei Kato, Reuters


Jeho zbraněmi jsou metla a humor. Není to fiktivní Superman ani Spider-Man, nýbrž jejich živý příbuzný Mangetsu Man (Pan Úplněk). Neznámý maskovaný muž v barevném kostýmu s plyšovou hlavou měsíce v úplňku je atrakcí Tokia. Některé spoluobčany dokonce inspiroval natolik, že ulice zametají s ním. Prvně se v japonské metropoli objevil vloni, bez jakékoliv publicity nebo okázalosti, v okolí mostu Nihonbaši.