Ruská ropná společnost Rosněfť a americká banka Morgan Stanley zrušily plán, v jehož rámci měl státní gigant odkoupit od amerického protějšku jeho divizi obchodování s ropou. Transakce byla zrušena kvůli neochotě amerických regulačních úřadů poskytnout k ní souhlas, sdělil dnes ruský podnik. Morgan Stanley se s Rosněftí dohodla na prodeji divize obchodování s ropou loni v prosinci a letos v září transakci schválila Evropská komise.

"Obě strany věnovaly této transakci značné úsilí a litují, že nemohla být dokončena. I přesto budou dál spolupracovat v jiných oblastech," uvedla Rosněfť podle agentury Reuters. Klíčový regulační orgán v USA požádal nejprve obě strany o více informací k transakci, nakonec ji ale neschválil, dodala firma.

Morgan Stanley měla prodat Rosněfti aktivity s ročními tržbami kolem miliardy dolarů (22,5 miliardy korun), s více než 100 obchodníky a s podílem 49 procent ve společnosti Heidmar, která je jedním z největších světových provozovatelů tankerů. Morgan Stanley je další finanční společností z Wall Street, která se zbavuje aktivit na poli komodit kvůli zvýšenému tlaku regulačních orgánů na posílení kapitálu.

Pro ruskou ropnou jedničku, v jejímž čele stojí vlivný spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin a kde má stát podíl skoro 70 procent, mělo jít o významný krok na americký trh. Rosněfť se loni po převzetí menšího rivala TNK-BP stala z hlediska objemu těžby největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě.

Velkých ruských společností se dotkly sankce, které Evropská unie a USA uvalily na Rusko za jeho podíl na ukrajinské krizi. Rosněfť a další podniky a banky mají kvůli sankcím omezený přístup na mezinárodní finanční trhy a západní energetické koncerny nesmějí s ruskými partnery v řadě oblastí spolupracovat. V září pozastavil americký koncern ExxonMobil spolupráci s Rosněftí na průzkumu ropných zásob v arktické oblasti.