Pro okresy Novojičínsko a Opavsko platí od soboty odpoledne signál regulace. Tamní firmy proto musejí dodržovat speciální ekologická opatření a omezit výrobu. Od konce týdne na území celého kraje platí smogová situace. Na některých místech regionu byly v poledne maximální hodnoty pro prach překročeny o 193 mikrogramů.

Regulace se vyhlašuje v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě překročila průměrná denní koncentrace polétavého prachu hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech, tedy po dobu minimálně 49 hodin. Také v tomto případě musí být na polovině měřicích stanic v dané lokalitě stoupající hodnoty znečištění.

"Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečným onemocněním, starším lidem a malým dětem doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem. Dospělým osobám bez zdravotních potíží se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," uvedli meteorologové. Navíc žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích.

V sobotu odpoledne se čtyřiadvacetihodinové koncentrace v Moravskoslezském kraji pohybovaly v rozmezí od 122 mikrogramů po 243 mikrogramů prachu na metr krychlový. Limit je přitom 50 mikrogramů. Nejhorší situace byla na Třinecku. Nejnižší hodnotu naměřila stanice v Ostravě-Radvanicích.

Výrazné zlepšení meteorologové neočekávají. "Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji nad hodnotou stanoveného imisního limitu, na některých místech až trojnásobně," uvedli. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou pod limitem.

Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Na jeho kvalitu má vliv doprava, průmysl i topení v domácnostech. Největší problémy bývají právě na podzim a v zimě.