Ceny obilovin klesají

Podle Organizace pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization) jsou potravinové trhy stabilnější a ceny zemědělských komodit výrazně nižší, než tomu bylo v posledních letech. Klíčovými faktory propadu světových cen obilovin jsou velmi dobrá úroda a velké rezervní zásoby. Podle současných předpovědí by měla úroda pšenice v roce 2014 dosáhnout rekordní úrovně, vysoké zůstávají i rezervy rýže, které dostačují k pokrytí více než jedné třetiny předpokládané spotřeby v období let 2015-2016. Stejně tak poroste i produkce cukru, mírný nárůst se očekává i u masa (ale ne dost, aby došlo ke snížení cen) a mléka. Cenové trendy pro tyto komodity na makroúrovni jsou užitečným indikátorem celosvětových trendů a mohou upozornit na ohrožení spotřebitelských cen, ale nemusejí se vždy promítnout do národních, regionálních nebo lokálních trhů.

Privatizace polských železnic

Polské státní železniční dráhy PKP se připravují na prodej akcií části svých dceřiných společností. Inspiroval je k tomu úspěch veřejné nabídky akcií nákladní dopravy. PKP Intercity je část dálkové osobní dopravy a její akcie by měly být nabízeny na Varšavské burze cenných papírů. Zatím se nabídka akcií plánuje za dva nebo tři roky, ovšem s podmínkou dosažení určité úrovně výnosů. Mezitím možná PKP prodá telekomunikační část společnosti TK Telekom, energetickou část PKP Energetyka a dceřinou společnost PKP Informatyka. Nabídku pro investory, kteří by měli zájem o TK Telekom a PKP Energetyka, skupina zveřejní během následujících měsíců. Plánování prodeje PKP Informatyka by mělo začít počátkem příštího roku.

Akciový trh Saúdské Arábie se otevře cizincům

Saúdská Arábie plánuje reformu pro podporu diverzifikace ekonomiky, jejíž součástí by mělo být i otevření burzy s cennými papíry zahraničním investorům. Podle regulátora akciového trhu by cizinci měli mít možnost investovat do akcií kotovaných na saúdskoarabském trhu už v první polovině roku 2015. Kolem 95 % akcií nyní drží obyvatelé Saúdské Arábie, zbytek je v rukou cizinců, včetně investorů ze zemí Perského zálivu. Burza Tadawul je v současnosti otevřena k investování i pro osoby, které nejsou občany Saúdské Arábie, avšak mají platné povolení k pobytu. Cizinci mohou obchodovat pouze s finančními instrumenty, jako jsou swapy a fondy obchodované na burze. Právě to by měla změnit očekávaná reforma.

Ekonomická výkonnost Japonska

Světová banka i Mezinárodní měnový fond oznámily, že Japonsko je dnes podle objemu HDP na třetím místě za USA a Čínou. Po přepočtu hrubého domácího produktu na obyvatele bylo Japonsko v roce 2013 se 39,3 tisíce dolarů daleko za USA. Americký občan totiž průměrně vytvoří zboží a služby o hodnotě přibližně 53 tisíc dolarů za rok. Čína vytvořila v témže roce zboží a služby o téměř dvakrát vyšší hodnotě než Japonsko, ale po rozdělení HDP její masivní populační základnou je zřejmé, že výkonnost jednoho obyvatele Číny je šestkrát menší než v případě obyvatel Japonska, tedy 6,5 tisíce dolarů za rok.

Přesun textilní výroby do Vietnamu

Skupina TAL je jeden z největších výrobců pánských oděvů. Každá šestá košile prodaná v USA pochází právě z továren této skupiny. Její výroba je zatím z 12-15 % umístěna ve Vietnamu, do dvou let se však plánuje navýšení tohoto čísla až na 25 %, a to na úkor Číny, kde rostou náklady na pracovní sílu. Tamní ceny práce podle předpokladů dále porostou, a to i přes pokles cen bavlny. Čína totiž plánuje omezit dovoz bavlny, aby podpořila domácí pěstitele. I když k vládním zásahům podle určitých zpráv možná nakonec nedojde, textilní společnosti stejně zvažují omezení produkce v této zemi.

Robotika povzbuzená stárnutím populace

Japonsko disponuje největší průmyslovou základnou pro výrobu elektroniky a je označováno za jednu z nejinovativnějších zemí světa. Přesto se již dvě dekády potýká s ekonomickou stagnací. Na obzoru se však objevují nové plány řešení situace. Vláda totiž založila radu pro "robotickou revoluci". Cílem pětiletého plánu je podpořit domácí hospodářství a zvýšit export těchto výrobků a technologií. Společnost Panasonic přišla s novým robotem, který slouží starším lidem jako pojízdné křeslo a zároveň postel. Zdravotnictví a zlepšování domácí péče je jedním z velkých adeptů na uplatnění těchto výrobků. Právě stárnutí populace je hlavním důvodem růstu poptávky. V roce 2015 by se objem prodeje měl pohybovat okolo 155 milionů dolarů a v roce 2035, kdy bude třetina Japonců ve věku nad 65 let, vzroste na 3,7 miliardy.


Dita Nedělková
vedoucí oddělení Centra informačních služeb, CzechTrade
dita.nedelkova@czechtrade.cz


Podle současných předpovědí by měla úroda pšenice v roce 2014 dosáhnout rekordní úrovně. Na snímku je sklizeň v americkém státě Idaho.
Foto: Shutterstock


Polské železniční dráhy PKP se připravují na prodej akcií části svých dceřiných společností.
Foto: Shutterstock


Japonsko je dnes podle objemu HDP na třetím místě na světě za USA a Čínou. Na snímku je Tokio.
Foto: Shutterstock


Textilní výroba se přesouvá z Číny do Vietnamu.
Foto: Reuters