Pro rozvoj energetiky tohoto tisíciletí budou stále důležitější informační technologie. Ty umožní nejen řídit toky elektřiny v celé soustavě, ale i v podnicích, firmách a domácnostech.

Virtuálními elektrárnami, inteligentními sítěmi nebo chytrými měřiči vše teprve začíná. Na ně se budou nabalovat další informační systémy, a to nejen na straně energetických společností, ale i u odběratelů.

Základem energetické sítě domácnosti nebo malého podniku se stane tablet nebo mobilní telefon. Z něho bude možné díky bezdrátovým senzorům, vypínačům a termostatům přesně regulovat odběr elektřiny jednotlivých spotřebičů. Bude například možné nastavit teplotu v jednotlivých místnostech vytápěných elektřinou, zapínat a vypínat světla v celém bytě nebo dát pokyn pračce, že má počkat na levný proud a začít prát.

Na jednu stranu by bylo dost otravné mít pořád při ruce mobilní telefon a obsluhovat domácí síť. Tvůrci nových systémů proto většinu věcí zautomatizují. Do mobilu, tabletu nebo do počítače se zadají pouze vstupní data, tedy požadovaná teplota v té které místnosti a čas jejího spuštění. O zbytek se postará sám systém.

Senzory budou sledovat pohyb obyvatel v bytě a samy vyhodnotí režim spotřeby.

Když například obyvatelé ulehnou ke spánku, systém kontroluje všechna světla, vypne spotřebiče a postupně sníží teplotu. Ještě před tím, než obvykle vstávají, převede dům automaticky do režimu vyšší spotřeby. Zvýší teplotu v obytných místnostech, zapne spotřebiče, jako je televizor nebo rádio, do stand-by režimu a začne ohřívat kávu v kávovaru. V systému se dá nastavit i teplota vhodná pro kočku nebo psa. Když systém zjistí, že jsou sami doma, přizpůsobí teplotu jejich potřebám.

Utopie? Podobné systémy už se rozvíjejí. Například australský projekt s názvem Ninja Sphere získal letos na serveru veřejného financování Kickstarter na svůj rozjezd v přepočtu kolem 13 milionů korun. Ninja Sphere umí nejen řídit toky elektrické energie přesně podle potřeb jednotlivých členů domácnosti, ale sleduje i počasí, stará se o zabezpečení domu a spravuje rodinné finance.

Že se IT bude čím dál tím více prolínat s energetikou, dokazuje i snaha informačních společností o vstup do tohoto oboru. Například internetový gigant Google nedávno koupil firmu Nest Labs, která vyrábí chytré termostaty. Ty jsou schopny měřit spotřebu energií v domácnosti a na základě získaných dat nastavovat potřebnou teplotu, což snižuje účty za energie v průměru o pětinu.

Podobné automatické systmatické měření zle nastavit i pro malý nebo větší podnik. V praxi to funguje například tak, že tisíce drobných senzorů důsledně monitorují veškerou výrobu v továrně a vyhodnocují, v jakých podmínkách je nejefektivnější.

Většina podobných projektů vzniká jako open-source, jsou tedy otevřené dalším vylepšením. Nakolik budou informační technologie v budoucnu ovlivňovat naše soužití s energiemi, závisí jen na fantazii tvůrců nových řešení.