Elektřina ukrytá v podzemí

K vytvoření takového skladu na elektřinu stačí podzemní prostory, jako jsou vytěžené doly. V době přebytku elektřiny se do nich napumpuje vzduch a v případě potřeby se vrací zpět, aby poháněl turbíny napojené na generátor. Při využití tepla, které vznikne stlačováním vzduchu, se účinnost elektrárny vyšplhá až na 70 procent.


Supravodivé akumulátory

Supravodivé akumulátory obstály při experimentech při milionech cyklů nabití/vybití s účinností přes 99 procent. Elektřina se skladuje ve smyčkách supravodičů, které jsou chráněné magnetickým polem. Předpokládá se, že v budoucnu by akumulátory s kapacitou 4000 MW mohly nahradit i největší přečerpávací elektrárny. Výhodou je možnost vykrývat i ty nejmenší výkyvy v sítích s reakcí v řádech desetin sekund. Nevýhodou vysoká cena.


null

Power 2 Gas

Jde o jednu z nejnovějších technologií ukládání energie. V době přebytku se z elektřiny elektrolýzou vody vyrábí vodík. Protože vodík je obtížné skladovat, sloučí se s oxidem uhličitým na metan. Ten je možné skladovat a dopravovat na velké vzdálenosti klasickými plynovody. Metan se dá využít k vytápění, pohonu aut nebo k opětovné výrobě elektřiny. Výhodou je možnost přenášet uskladněnou elektřinu na velké vzdálenosti, nevýhodou cena a nižší účinnost celého procesu - do sítě se vrátí zhruba 40 procent uskladněné elektřiny.


null

Lithium - vzduchová baterie

Další novinka, která se teprve zkouší v laboratorních podmínkách. V praxi jde o velmi komplikovanou chemii a fyziku. Zjednodušeně lze říci, že lithium-vzduchové baterie vydávají elektřinu oxidací lithiových desek, tedy vstřebáváním kyslíku. Při nabíjení je reakce opačná. Takové baterie by měly až trojnásobnou kapacitu oproti současným Li-Ion bateriím. Jejich využití v horizontu zhruba 20 let se nabízí především v elektromobilech.