Hledají hlavně stabilní a jistou práci, důležité jsou pro ně vhodné benefity a především příjemný kolektiv, kde se člověk cítí dobře. Čeští vysokoškoláci se v některých požadavcích na ideálního zaměstnavatele výrazně liší od svých kolegů z jiných zemí. Zatímco studenti na západě a na jihu Evropy jsou draví, vyhledávají výzvy a firma je snadno získá tím, že jim záhy nabídne pozici lídra, Češi na tato lákadla až tolik neslyší a oproti jiným národům jsou mnohem konzervativnější.

Zjistil to výzkum společnosti Universum, kterého se zúčastnilo více než 700 000 studentů vysokých škol z 28 zemí včetně České republiky. Výzkum u studentů zjišťoval, do které firmy by nejraději po škole nastoupili a proč. Podrobné výsledky s mnoha zajímavostmi, včetně žebříčků ideálních zaměstnavatelů přinášejí dnešní tištěné Hospodářské noviny. 

Spíše než být lídrem, mít ostré lokty, soutěžit s ostatními a snažit se prosadit jako individualita, jsou Češi více "pohodáři", zodpovědní a loajální pracovníci. Touží po harmonii a klidu a velmi se chtějí stát skutečnými experty ve svém oboru. Hodně dají na stabilitu a soulad s kolegy, kteří by jim měli osobnostně sednout. Firma, která toto dokáže lidem nabídnout, bude pro elitní české studenty vysokých škol velmi přitažlivá.