Poslanci nesouhlasí s cestou místopředsedy sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) do Ruska. Odjel tam na pozvání místopředsedy Státní dumy Sergeje Železňaka, který je kvůli anexi Krymu na sankční listině Spojených státu a Evropské unie.

Rozhodli o tom ve středu mimořádně na jednání Poslanecké sněmovny, kde tento bod do programu prosadil šéf klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. 

Filipa na jeho cestě podpořilo pouze 22 poslanců KSČM. Následně sněmovna přijala dvě usnesení. V jednom s jeho cestou nesouhlasí, v druhém konstatuje, že místopředseda sněmovny nereprezentuje postoj Poslanecké sněmovny. 

Podle Kalouska by Filip by neměl vystupovat jako reprezentant Sněmovny a České republiky. Varoval před tím, že cestu využije ruská propaganda a může snížit věrohodnost Česka v Evropské unii. Po hlasování se spojil s ministerstvem zahraničí, které o něm informovalo příslušné ruské orgány. Zároveň kontaktoval samotného Filipa. 

Ten rozhodnutí sněmovny komentoval s tím, že je v Rusku sám za sebe a nechápe, proč by kritika jeho cesty měla být hlavním tématem schůze. Zároveň řekl, že se Kalouskovi nelíbil řádný program schůze, a proto navrhl bod, kterým odvedl pozornost. 

Podle Filipa Kalousek také využívá toho, že u projednávání Filip nemohl být. "Asi se bojí, co bych mu odpověděl," uvedl.

Kalousek uvedl, že návrh cesty širší delegace byl kvůli nesouhlasu řady klubů stažen z organizačního výboru. Filipovi ji podepsal bez vědomí výboru předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), na což podle Kalouska nepochybně právo má. Náklady na cestu platí také Poslanecká sněmovna. O cestě se zřejmě bude ještě na zasedání organizačního výboru debatovat. Lidovecký místopředseda sněmovny Jan Bartošek nadnesl otázku, zda vznikl nárok na její proplacení, když nebyla výborem schválena.

Pro přijetí usnesení se v debatě vyslovili i zástupci ODS a koaličních lidovců. "Vyslovujeme s touto cestou zásadní nesouhlas," uvedl Bartošek, který soudí, že Filip na ní Sněmovnu nereprezentuje. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jsou fakta o cestě v přímém protikladu s českými zahraničně-politickými zájmy.

Sobotka: Cesty do Ruska jsou v této době riskantní

Sněmovna odmítla Černého návrh, aby debatu přerušila do doby, než budou Filip a Hamáček přítomni. Hamáček je do pátku na návštěvě Albánie a Chorvatska. Černý zdůraznil, že jde o vnitřní problém Sněmovny a Filipově cestě už není možné zabránit. S odročením diskuse do pátku neuspěl ani šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák, který se Hamáčka zastal proti názorům, že podvedl organizační výbor.

Hamáček středečním Lidovým novinám řekl, že Filip je legitimně zvolený představitel dolní komory, a neviděl proto důvod, proč mu cestu neschválit.

"Zákaz cestování se týká Rusů k nám, nikoli českých politiků do Ruska," citoval Hamáčka list. Filip podle listu tvrdí, že "jede do Moskvy zachránit dva až tři tisíce pracovních míst, dojednat, aby naše firmy dostaly dotace z ruského rozpočtu".

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil cesty do Ruska v současné době za riskantní záležitost. Požádal proto své poslance, aby se nynější cesty šéfa komunistů Filipa neúčastnili. "Domnívám se, že organizování parlamentních delegací do Ruska v těchto týdnech a měsících je do značné míry riskantní záležitostí, protože to může být propagandisticky zneužito," řekl Sobotka. 

Krok šéfa sněmovny Hamáčka, který cestu schválil bez podpory organizačního výboru, nechtěl hodnotit do té doby, než si s ním promluví.