Navrhovaná novela zákona o elektronických komunikacích má být v rozporu se směrnicí EU a omezovat práva spotřebitele. Tvrdí to Evropská komise, která kvůli tomu začala neformálně vyšetřovat Českou republiku. Novelu má tento týden začít projednávat Senát a v případě jejího přijetí v aktuální podobě Česku hrozí milionové sankce.

Dopis EK je podle prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Šuchmana součástí takzvaného neformálního dialogu v rámci systému EU Pilot, nikoliv stanoviskem Evropské komise. Česko má na vysvětlení deset týdnů.

Do novely se prostřednictvím poslaneckého návrhu dostalo ustanovení, podle kterého mají operátoři povinnost přímým sdělením vyrozumět zákazníky jen o obsahu podstatných změn smlouvy, a nikoliv o jakékoliv smluvní změně jako dosud. To se týká i informace o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankce, kterou by nově dostávali jen klienti se smlouvou na dobu určitou, pokud by se zhoršovaly podmínky.

"Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dopisem důrazně upozornil předsedu Senátu, zpravodaje zákona i předsedy senátorských klubů, že se do Senátu dostal z Poslanecké sněmovny zákon, jehož přijetí by přímo zhoršilo postavení zákazníků mobilních operátorů a který je také v naprostém rozporu s právem EU. ČR už kvůli tomu začala vyšetřovat Evropská komise a v případě přijetí zákona hrozí Česku mnohamilionové pokuty," řekl předseda ČTÚ Jaromír Novák.

Operátoři tvrdí, že novela pouze odstraňuje absurditu, že pokud zákazník získal výhody nebo se mu zlepšila kvalita služby, mohl bez sankcí odstoupit od smlouvy, přestože měl u operátora závazek. ČTK