Původním povoláním je Monika Rousová speciální pedagožka pro děti s postižením. Později ji ale zaujala personalistika. Teď kombinuje tři profese: je personalistka, koučka a soukromá terapeutka. Právě tahle pestrost ji prý baví, říká Rousová, čerstvá nositelka ceny Osobnost HR 2014.

HN: Proč si myslíte, že vás odborná komunita navrhla na tuto cenu?

Možná kolegové vidí, že u nás ve firmě je oddělení lidských zdrojů opravdu v roli partnera, který spolurozhoduje o těch nejdůležitějších věcech.

HN: Vyhlášení ceny předcházela odborná konference. Otevřela se debata o tom, kteří personalisté jsou lepší. Zda ti, kteří rozumí byznysu, nebo ti, kteří rozumí lidem. Co si o tom myslíte?

Řízení lidských zdrojů je řemeslo. Když se dělá dobře, tak má obrovský význam. Personalista, který nerozumí "core byznysu", nemůže dělat dobře svou práci. Jak bych mohla například dobře hledat obchodníky, kdybych nerozuměla tomu, jak obchodují? A neplatí to jen pro nábor, ale i pro všechny oblasti personalistiky. Myslím si, že takové oddělování je divné. Možná existuje v některých firmách, kde je personalista na chvostu, ale neplatí v naší firmě.

HN: Co vás na konferenci lidských zdrojů zaujalo z odborného hlediska?

Líbil se mi projekt České pošty na prevenci rakoviny prsu žen. Jde o vítězný personální projekt letošního ročníku, který má konkrétní dopad nejen na skupinu zaměstnankyň, ale i na jejich okolí.

HN: A další postřeh?

Pak pro mě byla zajímavá konfrontace personální práce s absurditou českého právního systému. Personalista hledá způsoby, jak by lidem umožnil třeba větší flexibilitu práce. Ovšem když to chcete dělat, riskujete, že když se stane třeba úraz, jste v roli někoho, kdo udělal něco špatně. To mi přijde absurdní. Místo toho, abychom hledali způsoby, jak to dělat líp, se potýkáme se sešněrovanými normami.

HN: Co děláte, abyste věděla, co lidé ve vaší firmě potřebují?

Nesedím v kanceláři a nečekám, až lidé přijdou. Chodím na porady týmů, vidím, co se ve firmě děje.

HN: Jak podporujete manažery v tom, co potřebují rozvíjet?

Máme širokou nabídku vzdělávání a také o jejich potřebách mluvíme. Máme rozvojové schůzky, které nejsou jen formálním hodnocením. Hovoříme o tom, co lidem jde, a to fixujeme. To je důležité, protože se na to často zapomíná. Protože jsme střední firma, mohu jim připravovat individuální programy. Nyní začne půlroční kurz manažerských dovedností. Jinak se u nás hodně koučuje, máme 20 interních koučů, sama koučuji a učím to další lidi.

HN: Máte ve firmě nízkou fixní a velkou variabilní část mzdy. Jak jdou dohromady podpůrné personální nástroje a silný tlak na výkon?

Manažer, který není schopen sebereflexe, nedělá dobře svoji práci. V tom je přímá vazba. Nejde nám o psychologizování lidí, ale o to, aby byli manažeři kompetentní ve své roli. Musejí být schopni vidět, že když mluví se svým kolegou způsobem, který ho ponižuje, ten člověk nemůže podat dobrý výkon. A to ovlivňuje celkové výsledky.

HN: Jak probíhá hodnocení výkonu?

Máme transparentní komunikaci, protože na intranetu visí čísla, jak si každý den vedeme. A každý se může podívat na výsledky toho kterého obchodníka. Všichni rozumí tomu, že práci nedělá sám, že má technickou podporu, marketing, že záleží na rychlosti vývojářů, kdy dokončí vývoj produktu nebo jeho nových funkcí. Rychle se ukáže, kdo firmě hodnotu přináší a kdo ne.

HN: Jakou radu byste dala kolegům jako čerstvá nositelka ocenění Osobnost HR 2014?

Osvědčuje se mi selský rozum, dělat věci, kterým rozumím, které mají smysl a přinesou užitek firmě a lidem. To je přístup naší firmy, kdy se pořád snažíme dívat na to, co děláme a jak to děláme. Zda to vede k nějakému užitku.

Celý rozhovor si přečtete na webu Hospodářských novin.


Monika Rousová

Vystudovala Pedagogickou fakultu UK. Kariéru začínala jako učitelka v mateřské škole. Zkušenosti v HR oboru nasbírala ve francouzské firmě Eurolines, z níž přešla do skupiny PPF, kde měla pět let na starosti kompletní personální servis pro několik společností. V Diakonii ČCE restrukturalizovala organizaci s 1500 zaměstnanci. Poslední čtyři roky pracuje pro společnost 2N Telekomunikace jako personální ředitelka, interní lektorka a koučka.

Osobnost HR 2014

Výběru předcházela regionální kola soutěže Sodexo Zaměstnavatel roku 2014. Cena byla vyhlášena 15. října na personální konferenci s názvem Diverzita, již organizovala společnost Blue Events a časopis Moderní řízení, který vydává společnost Economia.


Foto: HN - Monika Rousová
Foto: 3x HN - Jiří Koťátko