Čeští exportéři jsou již několik let v řadě vystaveni dopadům nestability vývoje světové ekonomiky, která se ještě nestačila vzpamatovat z hospodářské krize a už na ni doléhají dopady nově vzniklých geopolitických konfliktů a hospodářských sankcí.

Na první pohled se může zdát, že vývoz do Ruska a jiných zemí Společenství nezávislých států (SNS) není pro českou ekonomiku příliš významný. Podíl Ruska na českém exportu sice činil v r. 2013 jen 3,9 %, avšak podíváme-li se blíže na strukturu vývozu, zjistíme, že ve vývozu do Ruska převažuje zboží a služby s vysokou přidanou hodnotou. Na - pro řadu českých exportérů - tradičním ruském trhu se dobře uplatňují vývozci schopní generovat zisk z dodávek na klíč, vysoce náročných na přípravu a vyžadujících stále ještě zapojení "zlatých českých ručiček a mozků". Podíl strojů a zařízení na českém exportu se drží na úrovni cca 54 %, podíl strojů a zařízení na českém vývozu do Ruska však činí cca

73 %. Čeští výrobci jsou schopni dodávek ve srovnatelné kvalitě jako jejich západní konkurence, ovšem s nižšími výrobními náklady a tedy za přijatelnějších cen pro importéra. Je snadno odvoditelné, že vývozci, kteří disponují takovýmto potenciálem, na sebe váží řadu českých subdodavatelů a drobných firem, které tvoří další podčlánek v dodavatelském řetězci. Multiplikační efekt pro přínos pro českou ekonomiku a potažmo i státní rozpočet je pak více než zřejmý.

Ukrajinská krize oživila v posledních týdnech diskuze o budoucnosti zaměření a prioritách proexportní politiky české vlády a nástrojích, kterými by měl stát podpořit vývozce v současné nelehké mezinárodní politické situaci. "Aktuální dění prokázalo, že je potřeba umět pružně reagovat, že přednostní zaměření na prioritní země nenese dostatečné ovoce a že je třeba exportérům pomoci proniknout i na dosud českými vývozci méně vyhledávaná a více exotická teritoria. Navíc, bez ohledu na teritorium, si podporu zaslouží v prvé řadě vývozci a zpracovatelské sektory, které přinášejí vysokou přidanou hodnotu a generují pracovní místa. Přispívají tak ke zvyšování prestiže kvalitních českých produktů s dlouholetou tradicí v zahraničí - ať již jde o dopravní prostředky, energetická zařízení a investiční celky, obráběcí a jiné průmyslové stroje, důlní zařízení, či dodávky strojů a zařízení pro potravinářský průmysl a do zemědělství. Českým exportérům nezbývá než tvrdě bojovat o každou zakázku se svými konkurenty, kteří také úspěšně využívají své domácí exportní pojišťovny a banky financující export," říká ředitelka exportního a strukturovaného financování ČSOB Dagmar Dvořáková.

Jednu z nejdůležitějších forem státní podpory vývozu představuje Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která v České republice již přes 20 let úspěšně funguje. V minulých obdobích krizí EGAP prokázal schopnost velmi rychle reagovat a přizpůsobit podmínky pojištění vývozních rizik aktuálním potřebám české ekonomiky.

"Vedle podpory ze strany státu poskytované prostřednictvím EGAP je tak ze strany exportérů ceněno zároveň partnerství a spolupráce s bankou, která na základě svých bohatých zkušeností dokáže exportérovi poskytnout odborné poradenství a podporu v rámci jeho zahraničně-obchodních aktivit. ČSOB patří k bankám s letitou tradicí a širokým know-how v oblasti exportního financování," dodává Dagmar Dvořáková.

Ředitelka útvaru obchodního financování ČSOB, Karin Hudečková, navazuje: "Spolu s našimi klienty vývoj na světových trzích bedlivě a obezřetně sledujeme. Součástí naší společné diskuze o záměrech našich výrobců v oblasti expanze na nové trhy a strategie nahrazování trhů nefungujících je rovněž nabídka ošetření rizik spojených s exportním kontraktem. Neboť na náročných zahraničních trzích dokážou uspět jen ty firmy, které vedle nabídky konkurenceschopného vývozního artiklu a atraktivních podmínek pro odběratele zároveň zvládnou správně definovat a ošetřit rizika spojená s vývozem. Našimi klienty, kteří ČSOB využívají pro její know-how v oblasti trade finance, jsou firmy různé velikosti - od menších a středních firem až po společnosti s několikamiliardovým obratem. Poradenství a služby poskytujeme jak zkušeným a v zahraničí již etablovaným exportérům, tak i firmám, které se na vstup na zahraniční trhy teprve připravují. Jedním ze základních pilířů úspěchu ČSOB při spolupráci v oblasti podpory exportu je navazování nových a udržování stávajících korespondentských vztahů s bankami po celém světě - ať již napřímo nebo prostřednictvím mateřské banky KBC; naší prioritou je mít dostatečné pokrytí kontakty v teritoriích, která jsou pro české exportéry atraktivní."

Dnes začíná Mezinárodní strojírenský veletrh - letos již po 56. se v Brně schází jak exportéři, tak další aktéři, kteří mohou českému strojírenství pomoci uplatnit se a hlavně se udržet na mezinárodních trzích. "Věřím, že obchodní jednání v Brně k tomu přispějí," dodává Dagmar Dvořáková.

ČSOB poskytuje poradenství a služby pro exportéry:

exportní financování umožňující zahraničnímu kupujícímu odklad plateb
různé typy bankovních záruk zajišťujících závazky vývozců vyplývající z kontraktů
zpracování exportních dokumentárních akreditivů, exportních dokumentárních inkas a směnek
výrobní (předexportní) financování pro vývozce a jejich subdodavatele
alternativní formy financování exportu formou financování pohledávek zajištěných akreditivem, případně exportní či komerční pojišťovnou,
financování investic umožňující rozvoj našich exportérů

Dagmar Dvořáková

Karin Hudečková