Co přinese rychlý pruh

Problém jménem video

Současná vlna protestů internetových aktivistů i podnikatelů za zachování takzvaného principu síťové neutrality je vrcholem sporu hlavně o přenos videa. Například největší webová videopůjčovna Netflix se s kabelovou společností Comcast dohodla, že zaplatí, aby její zákazníci měli rychlejší přístup k filmům nebo seriálům. Právě videopřenosy dnes představují přibližně třetinu veškerého provozu na světové síti a do pěti let by měly dosáhnout až poloviny, objem dat se přitom ztrojnásobí. Operátoři proto tvrdí, že potřebují další peníze od internetových firem, aby mohli investovat do zvýšení kapacity sítí. Odpůrci však namítají, že už za připojení dostávají od zákazníků zaplaceno. Navíc zrychlení některých služeb znamená zpomalení ostatních.

Kolik stojí megabyte

Zvláště mobilní operátoři mohou získat peníze nejen od firem, ale i z druhé strany, od svých zákazníků. Například tím, že jim omezí limity stažených dat třeba právě pro video. Takový přístup uplatňuje například český Vodafone s tarifem Smart FUP - e-maily a web nemají omezení, video a jiné datově náročné služby jsou ale omezeny objemem dat 20 gigabytů.

Podobně se i čeští operátoři přiklánějí ke zpoplatňování vyšší rychlosti mobilního internetu, nejlépe přímo v kombinaci s předplaceným limitem dat. Především v nových sítích 4G/LTE, které by se jim díky tomu měly rychleji zaplatit. Ve výsledku tak mají zákazníci zaplatit za mobilní připojení více než dnes.

Hudba, nebo kardiostimulátory?

Operátoři by také rádi některé on-line služby zvýhodňovali oproti jiným. Argumentují například připojením automobilů nebo kardiostimulátorů. Pokud by nedostaly v provozu přednost, mohlo by to podle operátorů ohrozit životy klientů. Nebo třeba v případě firemních telekonferencí znemožnit jejich plynulý provoz. Regulátoři je ale už dnes řadí mezi takzvané speciální služby, které mohou mít zvláštní zacházení. Jejich vymezení je ale velmi úzké a kritici tvrdí, že telekomunikační firmy si chtějí nechat platit hlavně za zvýhodňování komerčních služeb oproti konkurenci, třeba on-line přehrávání hudby.

 

Čím hrozí "dvojí internet"

Boj o regulátory

Dnešní protest se zaměřuje na amerického telekomunikačního regulátora FCC. Jím zavedená pravidla internetového provozu zrušil letos v lednu americký federální soud a na předsedu FCC Toma Wheelera se snesla kritika za benevolentní přístup k návrhům operátorů. Kampaň vrcholí právě dnes, protože končí lhůta pro připomínky veřejnosti k návrhu nových pravidel.

V EU schválil Evropský parlament jako součást balíčku předpisů rušících roaming velmi přísné normy hájící síťovou neutralitu a rovnost všech služeb na síti. Očekává se však, že nová Evropská komise, a především hlavy států právě tuto část změkčí na základě lobbingu telekomunikačního sektoru.

V Česku dnes - podobně jako v řadě států EU - platí pravidla Českého telekomunikačního úřadu, která říkají, že internetové připojení se nesmí jakkoliv omezovat. V opačném případě jej nesmí poskytovatel označovat slovem internet.

Žádný nový YouTube

Hlavním argumentem zastánců rovnosti na síti je ochrana konkurence. A to především té nové, ještě neexistující. Pokud by se mělo platit navíc třeba za rychlejší přehrávání videa, prakticky by podle nich neměl šanci vzniknout žádný nový server, jako je YouTube.

Na rozdíl od dnešních zaběhnutých on-line společností si malá startupová firma nebude moci dovolit vyšší náklady, a bude tak proti nim v zásadní konkurenční nevýhodě. Provozovatelé webů přitom již dnes za připojení a přenosy dat z jejich serverů platí.

Svoboda jen pro vyvolené

Neméně důležitý je spor i pro zastánce svobody slova a svobodného internetu. Ti tvrdí, že pokud bude připojení k některým serverům rychlejší než k jiným, dají jim lidé logicky přednost. To platí zvláště u videozpravodajství, které se také přesunuje na internet. Lepší pozici tak bude mít ten, kdo zaplatí více. Prakticky tak hrozí, že skončí svobodné šíření informací, které umožnilo vznik milionů blogů a sociálních sítí. Cesta se uzavře i pro vznik nových médií. Rozdělení na rychlý a pomalý internet může také zničit celou ideu svobodné sítě jako takové - budou vládnout operátoři a velké firmy ochotné jim platit.


null