Je to žádaná pochoutka a její zákaz ji činí ještě žádanější: v zemích u Jaderského moře si restaurace nic nedělají ze zákazu lovu a konzumace ohroženého měkkýše datlovky vrtavé, řečené mořská datle.

V Albánii poptávka po datlovce neustále roste, přestože albánské úřady počátkem roku oznámily, že hodlají důsledně aplikovat zákon z roku 2012, podle něhož jsou lov měkkýše, obchod s ním a jeho konzumace zakázány.

Datlovka vrtavá (Litophaga litophaga) je měkkýš s protáhlou lasturou hnědé barvy, dlouhý osm až devět centimetrů. Ve Francii je jeho konzumace zakázána od roku 1992 a stejný zákaz nyní platí od Chorvatska až po Černou Horu a Albánii.

Metoda výlovu - dynamit nebo sbíječka - působí vážné škody na skalnatém pobřeží, neboť tento chráněný mlž žije převážně v srdci vápencových skal, kde si vyvrtává celé galerie. Odtud i jeho název: datlovka vrtavá. Podle názoru mnoha expertů může jeden rybář za den vylovit až 25 kilogramů mořských datlí, a tím narušit zhruba pět kilometrů pobřeží.

Albánské úřady v únoru posílily opatření proti výlovu tohoto ohroženého druhu. Pokuty mohou přesáhnout v přepočtu až 90 000 Kč, prohřešivší se rybář může být zatčen a může mu být i zabaveno vybavení.

Italští restauratéři platí víc

Majitelka restaurace Maria tak nedávno zaplatila pokutu v přepočtu asi 27 000 Kč za to, že byla přistižena, jak ve svém podniku podává špagety s mořskými datlemi.

"Úřady posílí kontroly v přístavech, na tržištích a v restauracích," ujišťuje ministr zemědělství a vodního hospodářství Edmond Panariti.

Jak ale upozorňuje agentura AFP, vysoká poptávka a cena vedou k tomu, že se zákaz porušuje. Překupníci, kteří prodávají mlže do Itálie, za ně dostanou desetkrát více než v Albánii, kde kilogram datlovek stojí podle zdroje blízkého policii v přepočtu kolem 300 Kč. "Dokud je poptávka vysoká, máme z čeho žít," říká rybář Edmond, který každé ráno zásobuje restaurace v Tiraně.

Datlovky vylovené v Albánii si také albánští a italští překupníci v neutrálních vodách vyměňují za levnější ryby ulovené a zmrazené v Itálii. Takový obchod kvete i mezi Albánií a Řeckem. Podobná situace je v Chorvatsku a v Černé Hoře. Pokuty dosahující v přepočtu až 1,6 milionu korun rybáře neodrazují.

Bosna výlov dovoluje

V Chorvatsku překupníci až do nedávna exportovali do Slovinska a do Itálie dvě tuny mořských datlí týdně. Navzdory zákazu se podávají jak na černohorském pobřeží, tak v oblasti Splitu či Istrie v Chorvatsku. V Drači na albánském pobřeží si na mořských datlích pochutnávají s oblibou politici, diplomaté a turisté.

"Přestože to zákon zakazuje, nikdo pokušení neodolá. Jako první přicházejí místní poslanci… a dokonce i inspektoři," směje se restauratér Artur. Za touto pochoutkou přijíždějí do Albánie i četní Italové.

Je těžké zakazovat něco, co se pro zemi s asi třemi miliony obyvatel stalo atrakcí. V létě tam přijíždějí zhruba dva miliony turistů.

Jedinou zemí v regionu, kde je výlov datlovky ještě povolen, je Bosna, která má asi jen 20 kilometrů pobřeží a kde jsou ceny mnohem vyšší: v přepočtu 1350 až 1600 korun za kilogram. Ale i tam se úřady již chystají vydat zákon, který výlov datlovky vrtavé zakáže.