Několik hodin před vypršením křehkého příměří mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty se ukrajinský prezident Petro Porošenko a ruský státník Vladimir Putin domluvili, že budou pracovat na dohodě o novém příměří. Společně rychle zavedou účinnou kontrolu hranic, na níž by se měla podílet i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), oznámil úřad francouzského prezidenta Françoise Hollanda po čtyřstranném telefonickém rozhovoru, kterého se zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová.

Během dlouhé konverzace Putin a Porošenko rovněž souhlasili, že budou pracovat na dalším propouštění rukojmích a zajatců na základě předložených jmenných seznamů. Všichni zúčastnění se současně vyslovili pro co nejrychlejší uspořádání třetího kola konzultací mezi Kyjevem a představiteli povstalců.

Proruští rebelové, kteří ovládají značnou část Doněcké a Luhanské oblasti, se chystají rozšířit své bojové akce i do Charkovské oblasti. Obviňují vládní síly z použití chemických zbraní při ostřelování Slavjansku. Po ostřelování předměstí prý do nemocnic začali přijíždět lidé s příznaky otravy chlorem.

"Byl proveden další útok na areál místního závodu AIZ. Jeden z povstalců byl vystaven chemické otravě a ve vážném stavu převezen do nemocnice," uvedl zástupce velitele povstalců v Doněcké oblasti Igora Strelkova. Povstalci se podle něj domnívají, že armáda nasadila chlorpikrin, tedy bezbarvou a prudce jedovatou kapalinu, která byla známa jako chemická zbraň za první světové války a která se v současnosti používá v zemědělství proti polním škůdcům. Mluvčí ukrajinských sil však obvinění označil za nesmysl.

Ruské úřady od včerejška vyšetřují smrt kameramana ruské státní televize. Vojáci ho zastřelili v Doněcké oblasti na území vojenské jednotky za zatím nevyjasněných okolností. Moskva okamžitě obvinila Kyjev, že se zabíjením ruských novinářů snaží zamlčet pravdu.

Ukrajina minulý týden podepsala hospodářskou část asociační dohody s Evropskou unií, na což chce Moskva reagovat zvýšením cla na ukrajinské výrobky. K omezení ukrajinského dovozu ale podle pravidel celní unie potřebuje souhlas partnerů a Bělorusko ani Kazachstán ruský návrh, který by znamenal zhoršení vztahů s Ukrajinou, neschválily, napsal ruský list Vedomosti.

Ruská strana však hodlá na přijetí "ochranných opatření", jak to sama nazývá, dál naléhat. Po jednání místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov prohlásil, že Rusko smí postupovat jednostranně, nicméně neupřesnil, jak konkrétně by to mohlo učinit.

Ruští úředníci prý připouštějí, že i kdyby Rusko zvýšilo cla na ukrajinské zboží z nuly na 7,1 procenta, zboží by se i tak mohlo dostat na ruský trh přes Bělorusko, pro které by bylo složité a nevýhodné uzavřít 600 kilometrů dlouhou hranici s Ukrajinou.