Americké úřady vyměřily francouzské bance BNP Paribas pokutu ve výši 8,834 miliardy dolarů (zhruba 177 miliard Korun) za porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě. Banka už podle agentury Reuters přiznala vinu a se zaplacením částky souhlasila.

Newyorský prokurátor uvedl, že obviněními se má tento nebo příští týden zabývat federální soud na Manhattanu. Žalobce uvedl, že banka sankce porušovala dlouhodobě.

Banka včera prostřednictvím svého právního zástupce u soudu přiznala, že se provinila falšováním záznamů o svých aktivitách a uzavíráním tajných dohod s cílem porušit sankce.

O hrozbě vysoké pokuty pro BNP se hovoří již delší dobu. Francie dala začátkem června najevo, že hodlá zájmy banky BNP bránit. V té době se spekulovalo o pokutě přesahující deset miliard dolarů.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius takto vysokou pokutu označil za nepřiměřenou a varoval, že pokuta by mohla ovlivnit jednání Evropské unie a Spojených států o vytvoření zóny volného obchodu. "Pokuta musí být adekvátní a rozumná. Tato čísla (10 miliard dolarů) rozumná nejsou," řekl Fabius na začátku června. Podle něj by to byl jasný příklad "nefér jednostranného rozhodnutí". Vyzval tehdy Američany, že "musejí jednat v duchu partnerství".

Generální ředitel BNP Jean-Laurent Bonnafe podle agentury Reuters v pátečním sdělení zaměstnancům uvedl, že banku v důsledku amerického vyšetřování porušování sankcí čeká "tvrdý postih".

Dodal, že toto vyšetřování skončí "velmi brzy". Vyšetřování se týkalo zejména možného porušování sankcí vůči Súdánu v letech 2002 až 2009.

Spojené státy v poslední době zesilují tlak na banky, které umožňují daňové úniky nebo praní špinavých peněz i na společnosti, které nedodržují embarga uvalená na cizí země.

Například Credit Suisse v květnu souhlasila, že zaplatí 2,6 miliardy dolarů, když pomáhala Američanům se vyhnout placení daní.

Není to první pokuta, které v posledních letech BNP Paribas čelí. V září 2010 byla BNP Paribas spolu s dalšími deseti bankami odsouzena francouzským protimonopolním úřadem k celkové pokutě ve výši 381,1 milionu euro.

Banky uzavřely dohodu a v letech 2002-2007 zpoplatnily svým zákazníkům platbu šekem ve výši 4,3 centu, aby docílily mimořádného zisku. Opatření se dotklo 80 procent šeků použitých ve Francii, kde bylo do té doby jejich používání bezplatné.

Po zásahu bankovního dozoru byla tato praxe ukončena a kartel byl potrestán pokutou. Podle úřadu hrála BNP Paribas ve skupině vedoucí úlohu, takže její pokuta byla vyšší o deset procent. Protože dále byla banka v roce 2000 už jednou kvůli porušení pravidel hospodářské soutěže potrestána, byla její pokuta navýšena ještě o dalších dvacet procent.