Někdejší šéf eurozóny Jean-Claude Juncker je opět o něco blíže postu příštího předsedy Evropské komise. V pátek se na jeho nominaci na tuto funkci shodli lídři Evropské unie na svém summitu v Bruselu. O návrhu musí ještě hlasovat Evropský parlament, který tento bod bude mít na programu 16. července. "Jsem hrdý a poctěn, že jsem dostal podporu," komentoval rozhodnutí sám Juncker. Nyní se prý bude snažit zajistit si potřebné hlasy v europarlamentu.

O Junckerově nominaci se na summitu muselo hlasovat, dosud přitom byli předsedové komise vybíráni všeobecnou shodou. Podle unijních pravidel ale stačí, pokud nominaci podpoří při jednání summitu kvalifikovaná většina. Juncker dostal 26 hlasů. Proti byli britský premiér David Cameron a jeho kolega z Maďarska Viktor Orbán.

Podporu bývalému šéfovi eurozóny vyjádřilo i Česko. Premiér Bohuslav Sobotka to vysvětlil respektem k výsledkům eurovoleb. "Pro mne bylo důležité, že pan Juncker je člověk, který je skutečným Evropanem, není to populista, není to nacionalista," uvedl Sobotka.

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že Juncker má evropskou zkušenost a v čele komise se bude snažit vyhovět zájmům jak členských zemí EU, tak europarlamentu. "Mám velký zájem na tom, aby Velká Británie byla nadále členem Evropské unie," zdůraznila dále Merkelová k výhradám Londýna.

Cameron naopak uvedl, že rozhodnutí pokládá za chybu a špatný den pro Evropu, protože nyní bude těžší EU reformovat před možným referendem o setrvání Británie v unii na konci roku 2017. Proces kolem nominace podle něj jen posílil názor, že EU se musí změnit. "Bude to tvrdý boj, ale prostě někdy musíte být připraveni prohrát bitvu, abyste mohli vyhrát válku," podotkl britský premiér.