Amerika umí ocenit podnikatele, kteří dokážou najít příležitosti tam, kam si ostatní zatím netroufnou. Podívejme se na některé zajímavé trendy v americké ekonomice, které jsou příležitostmi i pro české podnikatele.

BEZPEČNOST SÍTÍ

Aféra Snowden a obžaloba důstojníků čínské armády z elektronické špionáže jsou jen nejznámějšími kybernetickými hrozbami, které vyděsily americké firmy. Společnosti, které se ochraně sítí věnují, proto zažívají období rychlého růstu. České firmy mají v této oblasti dobrá řešení, což potvrzuje zapojení Čechů do několika bezpečnostních projektů amerických vládních agentur DARPA a IARPA. Během květnové návštěvy českých specialistů na univerzitách v Birminghamu a Atlantě, kterou organizovalo ministerstvo zahraničních věcí a velvyslanectví ve Washingtonu, se jednalo o spolupráci na bezpečnostních projektech, jež tyto univerzity řeší. Velkým tématem je i ochrana takzvané kritické infrastruktury, mimo jiné bank.

OBRANA JE DOBRÝ BYZNYS

V současné situaci má Amerika potíže zaplatit z rozpočtu všechny zbrojní projekty, které by chtěla realizovat. Rozvíjí se proto dva trendy: Pentagon se stále častěji ohlíží po již existujících komerčních řešeních a tlačí na větší zapojení spojenců, kteří ponesou část nákladů. Obchodně toho využívají třeba norské firmy, které těží ze spolupráce obou armád. Američané, kteří vždy hledají nové a inovativní výrobky, si všímají norských firem, a když je jejich výrobek dobrý, zařadí ho do své výzbroje. Aby nebyly norské firmy jen pasivně odkázány na to, kdo si jich všimne, založily si v Americe vlastní asociaci a objíždí velké americké společnosti, které jsou zavedenými dodavateli pro americkou armádu. Česká republika, která je jedním z mála signatářů Dohody o vzájemném pořizování materiálu a služeb v oblasti obrany mezi ČR a USA (Reciprocal Defense and Procurement Agreement), je zatím v dodávkách zbrojního vybavení teprve na začátku. Norové ale dokazují, že i menší firmy z Evropy mají na největším zbrojním trhu světa šanci uspět.

SOLÁRNÍ ENERGIE

Ani případ zbankrotované firmy Solyndra, která vládu stála přes 500 milionů dolarů, Američany neodradila od podpory technologií využívajících sluneční energii. Vláda zjednodušuje schvalování projektů a poskytuje federální půdu, aby s projekty pomohla. Prezidentova kancelář pro vědu a technologie chce, aby se cena 1 kWh elektřiny ze slunce snížila na 5-10 centů, čímž by se stala konkurenceschopnou. Protože energetika patří mezi obory s dlouhou dobou životnosti aktiv a je závislá na vládní politice, nehrnou se do ní rizikoví investoři tak jako do jiných oborů. To ale neplatí pro podnikatele, kteří cílí na koncové zákazníky - aplikace pro sledování a úspory energie, instalace a servis solární techniky nebo ekonomické analýzy výhodnosti investic "do slunce" jsou dobrou podnikatelskou a investiční příležitostí.

PIVO TISÍCE A JEDNÉ CHUTI

Malé, takzvané řemeslné pivovary se Amerikou šíří jako velká pivní vlna. Jejich počet se loni zvýšil na více než 2700 a kromě sympatického způsobu podnikání přinášejí svým majitelům a investorům solidní zisky. Odborníci se shodují, že tento obor má před sebou ještě dalších 5-10 let růstu, čehož si už všimly i české firmy. Chmelaři z Bohemia Hop letos na jaře za pomoci ministerstev zahraničí a zemědělství oslovili zákazníky na největší světové konferenci malých pivovarů v Denveru, na akci se prezentovaly i firmy NATE Chotěboř a Morávek CFT z Hradce Králové.


Tomáš Hart
vedoucí ekonomické sekce, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu



Americká vláda podporuje solární energetiku, zjednodušuje proto schvalování projektů v této oblasti a poskytuje pro ně i federální půdu.
foto: Shutterstock