Již popáté za sebou nebyla Česká republika zařazena na seznam zemí porušujících práva k duševnímu vlastnictví. Byl tak znovu vyslán jasný signál (nejen) zahraničním investorům o dobré úrovni ochrany jejich práv v České republice.

CO JE TO WATCH LIST?

Special 301 Report neboli takzvaný Watch List je zpráva monitorující ochranu práv k duševnímu vlastnictví v jednotlivých zemích. Každoročně jej vydává již od roku 1989 Úřad zmocněnce pro obchod Spojených států amerických ve spolupráci se zastupitelskými úřady po celém světě.

Cílem Watch Listu je sledovat stav ochrany těchto práv v konkrétních zemích a vyhodnotit případné nedostatky. Watch List tak slouží jako upozornění především pro investory a vývozce, aby byli obezřetní v zemích uvedených na seznamu, jelikož v nich dochází k určitému porušování práv k duševnímu vlastnictví. Vlády jednotlivých zemí tedy přirozeně usilují o to, aby na tento seznam nebyly zařazeny.

Zpráva sleduje několik hledisek: legislativu v oblasti práv k duševnímu vlastnictví, jejich vymáhání, pirátství značek, prodej padělků, ale také třeba nedostatečnou ochranu obchodního tajemství. V posledních letech je velká pozornost soustředěna na porušování autorských práv v prostředí internetu.

JSOU PRÁVA CHRÁNĚNA LÉPE NEŽ LONI?

Watch List za letošní rok byl vydán, ostatně jako každým rokem, koncem dubna. Ačkoliv se za 25 let, co je Watch List publikován, situace v mnoha zemích výrazně zlepšila, zůstává nadále určitá část zemí v hledáčku americké administrativy. Významný pokrok zaznamenala například Jižní Korea, která se dostala do pozice, kdy byla ze seznamu kompletně odstraněna a nyní patří mezi země s nejpokrokovější patentovou ochranou. Podobný posun k lepšímu v oblasti ochrany práv k duševnímu vlastnictví, který vyústil v odstranění ze seznamu, zaznamenala také Itálie (boj s internetovým pirátstvím) a Filipíny (zlepšení ochrany a vymáhání práv v administrativní rovině).

V letošním vydání Watch Listu se na prioritním seznamu (státy, které zmíněná práva výrazně porušují) umístilo celkem deset zemí (Čína, Indie, Rusko, Alžírsko, Argentina, Chile, Indonésie, Pákistán, Thajsko a Venezuela).

Počet zemí, které spadají do kategorie "klasického" Watch Listu, tedy těch s menším rozsahem porušování práv k duševnímu vlastnictví, je tradičně více. V letošním roce se na něm umístilo celkem dvacet sedm zemí. Oproti loňskému roku tak došlo k odebrání tří zemí - Izrael, Itálie a Bělorusko. Pro někoho může být možná překvapivé, že se na Watch Listu tradičně objevují také země z Evropské unie. Ani letos tomu nebylo jinak a zařazeno bylo Bulharsko (softwarové a internetové pirátství a padělání ochranných známek), Finsko (nedostatečná patentová ochrana farmaceutik), Řecko a Rumunsko (u obou zemí opět hlavně softwarové a internetové pirátství).

Česká republika se na Watch Listu naposledy objevila v roce 2009. Důvodem jejího umístění na seznam byl především prodej padělaného zboží na tržnicích u hranic s Německem a Rakouskem a nedostatečné postihování těchto prodejců. Od této doby na seznamu nefigurovala, toto pravidlo potvrdil i letošní Watch List. Přesto však o České republice v letošním vydání padla zmínka, ovšem pozitivní - americká administrativa kladně hodnotila zlepšení v provádění kontrol výroby optických médií.


Karolína Vorzová
referentka pro obchodní aspekty práv k duševnímu vlastnictví, MPO vorzova@mpo.cz


Česká republika se na takzvaném Watch Listu naposledy objevila v roce 2009. Důvodem jejího umístění na seznam byl především prodej padělaného zboží na tržnicích.
ilustrační foto: ČTK