Na několik otázek Hospodářských novin odpověděl Václav Smil poté, co se v neděli vrátil z Tokia a Singapuru.

HN: Těší vás zájem Billa Gatese o vaší poslední knížku?

Tahle je asi už devátá nebo desátá, kterou za ty roky recenzoval. A těší mě to, že v něm cítím spřízněnou mysl, která má zájem věcem porozumět. Proto knížky píšu, a to je důvod, proč je on čte. Je ochoten se široko rozkročit mezi různé obory a ponořit se do faktů. Bill Gates stejně jako já miluje čísla a ví, že hluboké porozumění přichází pouze s velkým množstvím čísel. Pro mnoho jiných lidí je to naopak na obtíž.

HN: Koupil jsem si vaši knihu na Amazonu. V elektronické verzi stála čtyřicet dolarů, což je hodně peněz. Máte představu, jak se prodává?

Nemám s vydáváním svých knih nic společného. Pouze je píšu. Vydavatelé je vytisknou nebo převádějí do elektronické podoby a já případně dostanu deset procent z jejich prodeje. Ale to je k smíchu. Vydělám si víc peněz jednou přednáškou pro byznysmeny, než činí příjmy z mého "bestselleru" za celou dobu prodeje, což je pět až sedm let. Jen 0,00001 procenta čtenářů dnes čte seriózní věci.

HN: Vyšla některá z vašich knížek v češtině?

Moje intelektuální přítomnost v Česku je v podstatě rovná nule. Josef Zbořil z bruselského Hospodářského a sociálního výboru představil v Česku před pár lety některé mé knihy a díky tomu jsem obdržel své dosud jediné polistopadové pozvání k návštěvě Prahy. To bylo loni na jaře, kdy jsem také poskytl rozhovor Luďku Vainertovi z Hospodářských novin. Při té příležitosti byla přeložená a vydaná moje knížka o energetických mýtech, ale vyšla jen v omezeném nákladu a nebyla v prodeji. Kupodivu byly mé knížky přeloženy (v abecedním pořadí) do albánštiny, čínštiny, holandštiny, italštiny, korejštiny, makedonštiny, norštiny, ruštiny a španělštiny, ale nikdy do češtiny. To se mnou nemá nic společného a osobně bych samozřejmě české vydání uvítal.

HN: V jednom rozhovoru jste řekl, že čtete až osmdesát knih ročně. Jsou mezi nimi některé od českých autorů?

Četl jsem všechno důležité z české literatury v šedesátých letech. Všechno od svého zesnulého přítele Josefa Škvoreckého. Ale to je všechno minulost. S výjimkou několika Vaculíkových knih, z nichž poslední byla myslím Jak se dělá chlapec, jsem žádnou beletrii ani vědeckou literaturu z Česka nečetl.

HN: Stále nepoužíváte mobilní telefon ani Facebook?

Mobil nemám, ale nevylučuji, že si ho pořídím, protože ho letecké společnosti vyžadují kvůli elektronické letence. Ale Facebook NIKDY, tím jsem si jistý.