Čtvrtek 31. října 2013

V Praze má premiéru režijní debut Josefa Abrháma mladšího, dokumentární film Hoteliér. Mezi diváky je i moderátorka Daniela Drtinová. Když snímek o marné snaze vzkřísit Pavla Landovského ze stařecké letargie a deprese skončí, najde Drtinová v mobilu zprávu, že jedenašedesát jejích kolegů, redaktorů zpravodajství, poslalo generálnímu řediteli České televize dopis, v němž odmítají, že by byli vystaveni politickým tlakům.

Byla to přímá reakce na podnět, v němž si Drtinová a dvaadvacet jiných redaktorů stěžovalo u Rady ČT právě na ovlivňování a cenzuru zpravodajství.

Jinými slovy, ta esemeska ji informovala o tom, že jednašedesát jejích kolegů a kolegyň se tak či onak postavilo proti ní. Záhy se dozvěděla i jejich jména, protože vedení televize seznam signatářů zveřejnilo - zřejmě bez jejich vědomí. Krátce nato sice tisková mluvčí ČT obeslala média s omluvou a žádostí, aby jména podepsaných nebyla zmiňována, ale jeden se neubránil dojmu, že tu šlo o záměr.

Dát najevo, na čí straně stojí většina. Jednašedesát veřejně známých spokojených jmen je víc než třiadvacet z valné většiny anonymních kritiků - z obavy před postihem se ke stížnosti přihlásili veřejně jen Daniela Drtinová a Adam Komers, zbytek signatářů znal pouze šéf rady Milan Uhde.

"Prostě většina rozhodla o tom, že těch 23 zaměstnanců žádné útoky ani cenzuru nezažilo," komentuje situaci Drtinová, která se tehdy v médiích začala volně vyjadřovat o možnosti, že by odešla.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se