V pátek a sobotu se konají volby do Evropského parlamentu, o které nejen mladí lidé nemají zájem. Každý z nás přitom může spolurozhodnout o budoucnosti Evropské unie. Pokud nepřijdete, rozhodne za vás aktivní menšina, což jsou bohužel i voliči Strany svobodných občanů.

1. Okamžitě se smiřte s tím, že ne každý volí totéž

Volit stranu podle toho, že ji volí váš kamarád, je chyba. Volit Radka Johna, protože rozdává dárky, je hloupost; volit lobbistu a bývalého člena KSČ Pavla Teličku je nebetyčná drzost a volit fanklub Tomia Okamury je důkaz lobotomie. Svoji volbu si musíte obhájit před vlastním svědomím.

2. Odpovězte si na základní otázky

Jste pro přijetí eura a pro pokračování evropské integrace? Pokud ano, volte zelené, ČSSD, TOP 09 nebo lidovce. Pokud jste proti, volte ODS. Pokud jste proti všemu kromě Václava Klause, volte Svobodné. Pokud nevíte, udělejte si na internetu některou z volebních kalkulaček a rozhodněte se podle jiných témat, která jsou vám bližší.

3. Ověřte si, do které frakce v europarlamentu strana patří

Pokud váháte například mezi Stranou zelených a Piráty, může vás možná překvapit, že patří do stejné frakce Greens/EFA. Totéž platí pro TOP 09 a lidovce, co se týče frakce EPP, nebo LES a ANO u evropských liberálů. Pokud strana nepatří do žádné frakce, nevolte ji.

4. Vězte, že máte dva preferenční hlasy

Využijte je beze zbytku. Kroužkujte kandidáty a kandidátky, jejichž názory alespoň trošku znáte. Nevolte jen vyretušované tváře z billboardů. Stačí jen 5 % preferenčních hlasů, aby váš politik změnil pořadí.

5. Nedejte šanci komunistům

Evropským volbám se říká druhořadé, protože téměř nikoho nezajímají a pravděpodobně k nim dorazí jen čtvrtina voličů. Disciplinovaní voliči KSČM ale přijdou vždy. O to je důležitější, aby přišli k volbám mladí lidé a oslabili jejich hlasy.

6. Nebojte se dát váš hlas malé straně, nepropadne

Piráti, lidovci i zelení se pohybují kolem pětiprocentní hranice nutné pro zisk alespoň jednoho mandátu. V eurovolbách, kterým voliči obecně přikládají menší váhu, navíc velké strany ve srovnání se sněmovními volbami ztrácí podporu, menší ji naopak získávají.

7. Ignorujte celebrity

Herečka, režisér, zpěvačka, sportovec nebo dokonce horolezec vás budou přesvědčovat, koho máte jít volit. Ignorujte je, protože o politice ví stejně málo jako my všichni ostatní. Navíc vy neznáte je a oni zase neznají vás. Vždy je lepší váš vlastní úsudek, třebaže se později ukáže jako chybný, než papouškování názorů bývalých celebrit.

8. Nevěřte mýtům

Domácí zabijačku nikdo v Bruselu nezakázal, ale Putin bude ruským prezidentem dalších 10 let bez ohledu na vyšší či nižší regulaci trhu. Myslete na více než jedno volební období dopředu.

9. Definujte si svůj zájem 

Zapomeňte na to, že existuje jedna ideální strana. Politické strany prosazují zájmy svých voličů, definujte si proto i vy svůj vlastní zájem. Pokud máte pocit, že vaše oblíbená strana jej neprosadí, běžte jednoduše ke konkurenci.

10. Hlavně běžte volit

Nejdůležitější je informace, že volby se konají v pátek a sobotu 23.-24. května. Běžte volit hned v pátek odpoledne, ať můžete jít večer na party a o víkendu se učit na zkoušky. Výsledky se dozvíme v neděli večer po sečtení hlasů ve všech členských zemích EU.


A nezapomeňte se s námi podělit do komentářů, koho jste se v nadcházejících volbách rozhodli podpořit!