Meziroční inflace v dubnu zpomalila na 0,1 procenta z březnových 0,2 procenta. Analytici přitom očekávali její mírné zrychlení na 0,3 procenta. Meziměsíčně v dubnu ceny nerostly vůbec, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským dubnem zdražily například maso, brambory, ovoce a mléčné výrobky, zlevnilo naopak pečivo, ale také elektřina a zemní plyn.

Největší vliv na meziroční míru inflace měly právě potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny potravin jsou přitom podle vyjádření hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila ještě před zveřejněním dnešních dat jedinou překážkou nástupu deflace. Právě obavami z poklesu cen zdůvodňuje Česká národní banka devizové intervence s cílem oslabit korunu, které zahájila loni v listopadu. Bankovní rada ČNB minulý týden konstatovala, že se zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího opuštění režimu devizových intervencí.

"Na inflační cíl ve výši dvou procent by se inflace měla dostat v příštím roce. K opuštění intervenčního režimu by měla centrální banka přistoupit v polovině příštího roku, první zvýšení sazeb očekáváme až na začátku roku 2016," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Letos očekává průměrnou inflaci pouze 0,8 procenta. Ceny potravin podle něj přestávají reagovat na zvyšování dovozních cen kvůli slabší koruně.

Pokud se ovšem růst spotřebitelských cen v dalších měsících i nadále bude nacházet pod prognózou ČNB, lze podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka očekávat prodloužení závazku držet korunu nad hladinou 27 Kč/euro i po větší část příštího roku.

Dubnová meziroční inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,1 procentního bodu nižší. Uvedl to ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Za drobnou odchylkou dubnové inflace od prognózy stál podle Holuba především nižší než očekávaný meziroční růst cen potravin. V opačném směru působil vývoj korigované inflace bez pohonných hmot, když ceny v tomto okruhu zboží a služeb v dubnu meziročně slabě vzrostly, zatímco ČNB očekávala jejich stagnaci. Prakticky zcela v souladu s prognózou ČNB se v dubnu vyvíjely regulované ceny, ceny pohonných hmot i dopady změn nepřímých daní. Zveřejněná data i nadále potvrzují náhled ČNB, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky přispělo k odvrácení hrozby deflace. "Protiinflační působení domácí ekonomiky, která zřetelně oživila svůj růst, vyprchává, oslabený kurz koruny působí i nadále na cenovou hladinu směrem nahoru," upozornil Holub.