O konečném schválení připravované dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými musejí rozhodovat i národní parlamenty evropských států, nejen evropské instituce. Včera to v Berlíně při jednání s eurokomisařem pro obchod Karlem De Guchtem a nejvyšším americkým obchodním diplomatem Michaelem Fromanem prohlásil německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

Pokud by se národní parlamenty na rozhodnutí nepodílely, podle Gabriela by mezi lidmi vůči dohodě výrazně vzrostl odpor.

"Je to smlouva, jejíž rozsah jde vysoko nad rámec obchodu, který je vyhrazen jako exkluzivní kompetence Evropské komise," prohlásil Gabriel. Kritizoval proto některé hlasy, podle nichž by o konečné podobě dohody, nazvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), měly rozhodovat jen evropské instituce.

"Pokud vznikne dojem, že nakonec nebudou o výsledku jednání jednat národní parlamenty, pak začne exponenciálně růst odpor vůči dohodě a ze smlouvy nakonec nebude nic," varoval Gabriel. Podle březnového průzkumu pro deník Financial Times sice většina Němců v obecné rovině vznik zóny volného obchodu mezi EU a USA podporuje, ke konkrétním opatřením, jako je například zrušení všech cel nebo sjednocení standardů pro zemědělskou produkci, ale mají Němci značné výhrady.

Evropská unie a Spojené státy začaly o TTIP jednat v polovině loňského roku. Chystaná obchodní dohoda by měla vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Dohoda měla být podle původních představ obou stran hotova do konce letošního roku, nyní se však zdá, že jednání budou trvat nejméně do roku příštího. Zatímco Brusel se dlouze vyrovnává se specifickými požadavky některých členských zemí EU, americký prezident Barack Obama čelí překážkám v Kongresu.