V květnu oslaví Česko desáté výročí svého členství v EU, které českým občanům zaručuje mimo jiné právo volného pohybu. Překážky, které volný pohyb a podnikání v EU znesnadňují, pomáhá občanům a podnikatelům překonávat integrovaná služba pro podnikatele na vnitřním trhu, která účinně propojuje služby Jednotného kontaktního místa (JKM), Kontaktního místa pro výrobky (ProCoP) a službu řešení sporů s úřady SOLVIT. Jednotlivé služby si předávají dotazy a spolupracují při hledání řešení.

JEDNOTNÉ KONTAKTNÍ MÍSTO

Jednotná kontaktní místa informují občany a podnikatele o náležitostech podnikání v rámci EU v oblasti služeb a zprostředkovávají vstup do podnikání. Příkladem z praxe může být případ českého sportovního instruktora, který získal nabídku účastnit se sportovních dnů v Polsku. Jelikož se nechtěl dostat do případných potíží s polskými úřady, obrátil se na JKM s dotazem na podmínky jednorázového poskytnutí služby sportovního instruktora v Polsku. Díky tomu se dozvěděl, že činnost sportovního instruktora je sice v Polsku regulovanou profesí, ovšem v případě jednorázového poskytnutí služby přeshraničně stačí jen zaslat ohlášení na konkrétní úřad.

SLUŽBA PROCOP

Služba ProCoP informuje o podmínkách uvádění zahraničních "neharmonizovaných" výrobků na český trh. Této služby využila například česká firma, která chtěla v Česku distribuovat kosmetické přípravky pocházející z Německa. Na základě informací z veřejně dostupných zdrojů se firma domnívala, že musí provést testy zdravotní nezávadnosti a registrovat výrobky na ministerstvu zdravotnictví, ačkoliv již měla k dispozici potřebná německá potvrzení. Aby si ušetřila zbytečné náklady na opakované testování v České republice, obrátila se s dotazem na službu ProCoP, která ji informovala, že česká právní úprava opakované testování nevyžaduje. Společnost tak mohla výrobky uvést na český trh bez dodatečných nákladů. Stejně by služba fungovala, pokud by daná firma chtěla uvést zboží na trh třeba v Itálii.

SLUŽBA SOLVIT

V praxi se také stává, že úřad v některém členském státu EU chybně uplatní evropské právo. V takovém případě může pomoci bezplatná služba SOLVIT, která se zabývá právě řešením sporů mezi zahraničními úřady a občany či podniky a běžně zasahuje při sporech týkajících se přeshraničního poskytování služeb, vracení DPH, uznávání profesní kvalifikace nebo třeba v případech, kdy zahraniční úřad odmítá uznat dávky v nemoci či rodičovský příspěvek. Na SOLVIT se můžete obrátit, když máte pocit, že v oblasti vnitřního trhu, tedy volného pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu, s vámi úřady ve státech EU nejednají fér.

Příkladem, kdy SOLVIT dokázal pomoci, je případ českého občana pracujícího v Nizozemsku, který před koncem vypršení pracovní smlouvy onemocněl a místní úřady mu nevyplatily nemocenské dávky. Obrátil se v této věci na službu SOLVIT, které se podařilo zjistit, v čem byla na straně nizozemského úřadu chyba a byla zjednána náprava. Podobně SOLVIT pomohl české firmě podnikající v Polsku, která více než rok marně čekala na vrácení DPH od polských úřadů. Po zásahu SOLVIT bylo DPH české firmě vráceno do jednoho měsíce.


Autor pracuje pro odbor evropských záležitostí a vnitřního trhu, MPO nejedly@mpo.cz


Pokud chce například firma v Česku prodávat zahraniční kosmetiku, poradí jí se splněním potřebných potvrzení a podmínek služba ProCoP.
Ilustrační foto: Shutterstock