STÁVKA

Největší německé aerolinky Lufthansa dnes zruší kvůli stávce zaměstnanců německých letišť zhruba 600 letů. Rušení postihne i spoje mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem. Stávkovat budou zaměstnanci na sedmi německých letištích, mimo jiné i na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Aerolinky ruší spoje nejen v den stávky, ale také několik letů naplánovaných od pátku do neděle. Mezi odvolanými spoji jsou čtyři lety z Prahy do Frankfurtu a čtyři lety opačným směrem: podle letového řádu měly dorazit do Prahy dnes v 9.20, 11.00, 14.05 a 17.25 a do Německa se měly vracet v 10.05, 11.35 a 14.45 a v pátek v 6.45. Stávka na letištích je součástí širších protestů, které mají pomoci prosadit mzdové požadavky pracovníků ve veřejném sektoru.

AUTA

Španělský Seat uvede v roce 2016 na trh svůj první sportovně užitkový model (SUV). Uvedl to předseda představenstva Jürgen Stackmann. Spekuluje se o tom, že nové kompaktní SUV by se mohlo vyrábět spolu se zhruba stejně velkým modelem Yeti a chystaným velkým SUV Škody v Česku v závodě v Kvasinách. Seat má podle Stackmanna za sebou téměř dvouletou práci na designu a vývoji vozu.

BURZA

Japonský výrobce automobilů Toyota Motor hodlá nakoupit zpět vlastní akcie v hodnotě až 360 miliard jenů (70 miliard Kč). "Chceme prostřednictvím tohoto odkupu odměnit své akcionáře," uvedla firma. Toyota měla na konci prosince na hotovosti 1,8 bilionu jenů (350 miliard Kč). Firma předpokládá, že za celý finanční rok, který skončí tento měsíc, vykáže rekordní čistý zisk 1,9 bilionu jenů. Ohlášený zpětný odkup akcií Toyoty je první za pět let a největší od roku 2003. Někteří analytici se ale domnívají, že Toyota by nahromaděnou hotovost měla využít spíše k rozšiřování výroby a prodeje.

LETECKÝ PRŮMYSL

Čína si u evropského výrobce letecké techniky Airbus objednala 70 letadel v hodnotě přes deset miliard dolarů. Zakázka byla ohlášena v rámci návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Francii. Kontrakt pro Airbus zahrnuje 43 letadel A320 pro střední tratě a 27 dopravních letounů A330 k dálkovým letům. Hodnota zakázky činí 10,2 miliardy dolarů (203 miliard Kč) v katalogových cenách. V případě objednávky strojů A330 jde přitom o odblokování dohody, kterou Peking v minulosti zastavil kvůli plánu EU zapojit do systému obchodování s emisními povolenkami všechny aerolinie využívající letiště v unii.