Neplatil výživné a skončil s tříletým trestem ve vězení. Choval se vzorně, na svobodu se dostal dřív, ale když chtěl najít práci, narazil. Jiřímu Pavlíčkovi i řadě dalším pomohlo až neziskové Rubikon Centrum. Nově teď otevřelo další pobočku pro Kutnou Horu a Kolín.

„Všude, kam jsem se hlásil, chtěli čistý trestní rejstřík,“ popsal Jiří Pavlíček útrapy při shánění práce poté, co strávil rok a půl ve věznici v Kynšperku nad Ohří.

Z Písku, kde dříve dělal zedníka, se přestěhoval do Prahy. „Nepočítal jsem s tím, že v Praze bude takový problém najít místo,“ dodal. Teď už tři týdny obsluhuje lis ve velké firmě. Jak sám říká, bez Rubikonu by práci nenašel. 

Centrum lidi se záznamem v rejstříku učí, jak správně napsat životopis, jak se chovat při pohovoru nebo jak mluvit se zaměstnavatelem o své minulosti. A mimo jiné jim pomáhá například i s oddlužením.  

Mezi klienty převažují ti, kteří byli odsouzeni za majetkovou trestnou činnost, část z nich šla do vězení za neplacení výživného, maření úředního výkonu a 19 procent z nich se dopustilo násilné trestné činnosti. 

Organizace sama vytipovává a oslovuje možné zaměstnavatele, bývalé vězně zase připravuje na pohovor i práci. „Učí vás tam, jak se máte chovat, když jste na pohovoru, co říkat, co neříkat a další věci,“ popsal Pavlíček.

Pokud firma takového člověka zaměstná, může získat i finanční příspěvek. Podle Bořka Slezáčka z Rubikon Centra mají peníze za cíl mimo jiné zaměstnavatele povzbudit, aby takového člověka přijal. „Trestná činnost kandidáta vyvolává často u zaměstnavatele obavy a nejistoty. Pracovní agentura vždy doporučuje takové kandidáty, kteří mají opravdový zájem legální práci získat,“ řekl Slezáček. To trestaný prokáže například tím, že chodí na pravidelná setkání nebo se účastní rekvalifikací. 

Pobídky se platí z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu, jejich výše se různí. „Mzdový příspěvek může být vyplácen od tří měsíců až po dobu deseti měsíců, jeho výše se zhruba pohybuje mezi čtyřmi a deseti tisíci korunami měsíčně,“ řekl Slezáček.

Práce na stavbě, v parku nebo restauraci

Jedním z padesáti zaměstnavatelů, kteří s organizací spolupracují, je i úklidová firma z Prahy. Její personální manažer Zdeněk Modálek se teď chystá zaměstnat už třetího člověka se záznamem za posledního tři čtvrtě roku. „Ti lidé si práce váží, protože vědí, že s jejich minulostí to nemají se zaměstnáváním úplně jednoduché,“ poznamenal. I tak ale dodává, že ne všichni mají stejnou chuť pracovat nebo se s firmou neshodnou na podmínkách.

Nejčastější bývají nabídky práce ve stavebnictví, výrobě, logistice, úklidu, údržbě zeleně či gastronomii. Nezaměstnaný nesmí být závislý na drogách, alkoholu nebo automatech. Jedním z pravidel je i to, že od doby trestu nesmí uplynout déle než dva roky.

Zájemci musí také projevit ochotu k práci i spolehlivost. V kontaktu s agenturou tak zůstává jen zhruba 50 procent těch, kteří se přihlásí. Podle dat z roku 2013 však téměř 90 procent z nich v zaměstnání vydrželo i po zkušební době. Získat práci jim loni trvalo průměrně dva a půl měsíce.

Rubikon Centrum funguje v České republice už 20 let a zasahuje do několika krajů. Na Kolínsko a Kutnohorsko se podle ředitelky Lenky Ouředníčkové centrum zaměřilo i proto, že je tam podle údajů probační a mediační služby větší množství lidí s trestnou minulostí, kteří nemohou sehnat práci. Působit tam chce až do jara 2015, dokdy má pokryté financování z prostředků Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu.