K čemu vlastně slouží snění? Možná sny poskytují určitou katarzi a dávají nám možnost vyrovnat se s emocionálně nabytými zážitky. Možná se během snění tělo učí, jak nezapomenout staré obranné instinkty. Jak jinak lze vysvětlit, že mezi nejčastěji sdílené sny patří útěk před agresorem nebo pád do neznáma?

Vědci z kanadské univerzity v Montrealu nyní zjistili, že záleží i na tom, nakolik je sen děsivý. Zkoumali vyprávění zachycující 253 nočních můr nejrůznějších respondentů a 431 snových zážitků, kterým říkáme zlé sny. Zjistili, že nejčastější emocí, kterou negativní sny vyvolávají, není strach, ale smutek, zmatení, pocit viny a znechucení. Strach sice připadá na dvě ze tří nočních můr, které jsou nejčastěji o napadení, obavách o zdraví nebo smrti, ale zlé sny nedoprovází strach takřka vůbec. Liší se také hrozby objevující se ve snech mužů a žen. Zatímco nejčastější noční můrou mužů jsou záplavy, zemětřesení a války, ženy se ve snech nejvíce obávají mezilidských konfliktů.

Sny mohou pomáhat při "vstřebávání" nepříjemných zážitků, horší varianta nastane, jestliže se prožité trauma přemění v opakující se noční můru. "Děsivé sny nepatří do sféry nemocí, ale mohou způsobovat jakousi druhotnou nespavost," tvrdí jeden z autorů výzkumné studie Antonio Zadra. "Lidé trpící častými nočními můrami mívají strach ponořit se do spánku nebo se budí uprostřed noci a nemohou znovu usnout."

Existuje už řada postupů, jak se sny terapeuticky pracovat a jak eliminovat nebo alespoň zmírnit poruchy spánku. Jen v České republice se diagnostikou a léčbou tohoto problému zabývá 17 odborných pracovišť.

Zdroj: www.salute24.ilsole24ore.com