Syrská vládní delegace představila na jednáních ve Švýcarsku deklaraci svých zásad pro rozhovory s opozicí.

V dokumentu se mluví o tom, že zahraniční státy musí přestat s vyzbrojováním syrských povstalců; o předání moci či vzniku přechodné vlády se dokument nezmiňuje.

Opozice deklaraci ihned odmítla, uvedla agentura Reuters s odvoláním na syrskou státní televizi.

"Tato deklarace je úplně mimo rámec ženevské konference, která se soustředí na vytvoření přechodné vlády. Neřeší klíčový problém," řekl jeden z členů opozice Hadí Bahra.

Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Makdád se následně nechal slyšet, že se kvůli zamítavé reakci opozice na jejich prohlášení sejde se zástupci OSN a bude řešit, co dál. "Jsme tady, abychom diskutovali o terorismu, nikoli o předání moci," dodal Makdád.

Podle zástupců opozice se představením deklarace, která pro ně není přijatelná, jednání naprosto zablokovala. Zmocněnec pro Sýrii Lachdar Brahímí zatím situaci nijak nekomentoval.

Zástupci syrské opozice a představitelé vlády v pondělí v Ženevě opět začali jednat tváří v tvář za přítomnosti zmocněnce OSN a Ligy arabských států Lachdara Brahímího.

Tématem pondělních ženevských jednání mělo být i vytvoření přechodného vládnoucího orgánu v Sýrii.

K jeho vzniku vyzvala předchozí ženevská konference před 18 měsíci. Ta se ovšem konala bez přímých účastníků konfliktu. Přechodnou vládu si přeje i syrská opozice, syrská vláda ale tuto možnost jednohlasně odmítá.

Asadova poradkyně Busajna Šaabanová v neděli řekla, že doporučení ženevské konference z roku 2012 není posvátné a mělo by být pozměněno.

V neděli dospěly obě strany k dohodě, že obléhané město Homs budou moci opustit ženy a děti. Podle Spojených států by ale Damašek měl umožnit, aby se do oblasti dostaly humanitární konvoje.

Jak uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí, evakuace žen a dětí není dostačující.

"Situace je zoufalá a lidé tam hladoví," uvedl mluvčí Edgar Vasquez. Dodal, že v minulosti již došlo k něčemu podobnému v jiném ze syrských měst, kde byla povolena omezená evakuace, žádné jídlo ani pomoc se ale do města nedostaly. "To v Homsu nesmí nastat," dodal Vasquez.

Homs je jedním z prvních syrských měst, které povstalo proti prezidentu Bašáru Asadovi. Město ovládají především povstalci, již 18 měsíců je ale obklíčeno syrskou armádou.

Podle aktivistů je v něm de facto uvězněno kolem 800 rodin, které tak přišly o pravidelný přístup k potravinám či lékům.