V konferenční místnosti sedí bok po boku dvacet lidí. Podle pokynů instruktora zhluboka dýchají, pak jsou vyzváni, aby nechali svou mysl odletět, kam je libo, a zbavili se veškerého stresu. Tento trénink meditace se odehrál začátkem letošního roku v konferenční místnosti společnosti Goldman Sachs, která sídlí ve "věži" vysoké 228 metrů na dolním Manhattanu.

V největší investiční bance na světě vědí o stresu své. Zaměstnanci si tu vydělají 380 tisíc dolarů ročně, odvrácenou stranou je ale osmdesátihodinový pracovní týden. Lékem na všudypřítomný stres má být nejen obří tělocvična, kde probíhají kurzy od zumby přes taiči až po akrobacii z dílny Cirque du Soleil, ale nově také meditace.

Účinky meditování zkoumali rovněž vědci. Podle výzkumníků z americké univerzity v Baltimoru dokáže meditace potlačit depresi a úzkost. U skupiny lidí, kteří se jí oddali alespoň třicet hodin v rozmezí osmi týdnů, se ve srovnání s kontrolní skupinou požívající placebo zmírnily příznaky deprese o deset až dvacet procent. "Což se blíží účinnosti antidepresiv," podotknul jeden z autorů studie Madhav Goyal. Pokud šlo o úzkost, byly výsledky horší - oproti placebu byla účinnost meditace jen o pět až deset procent vyšší.

Podle vědců z Baltimoru by mohl být přínos meditování širší. Ale například při léčbě chronické bolesti je potřeba, aby testy probíhaly delší dobu než pouhých osm týdnů. Vědci také zdůrazňují, že výsledky prokázala pouze meditace bdělé pozornosti, na rozdíl od široce praktikované transcendentální meditace, během níž by se měla lidská mysl zklidňovat pomocí zpěvu a za zvuků manter.

Foto: Shutterstock