Marie Brejchová

prezidentka unie podnikových právníků

Největší změnou bude asi změna myšlení. Byli jsme zvyklí na ustálené výklady následků právních úkonů a tomu jsme podřizovali dokumenty. Následky právního jednání si zatím vykládáme jen z nového zákona a při konzultacích s kolegy se vzájemně překvapujeme zcela rozdílnými názory. Nejde jen - řekněme - o nejasné formulace zákona. Mám na mysli výklady obecného principu smluvní volnosti, který ovládá nový občanský zákoník. Myslím, že bude pro podnikatele velmi složité odhadnout, kam až je volná dispozice s textem smlouvy pustí. Proto doporučuji radit se s právníky, prověřit používané smluvní dokumenty a připravit proškolení zaměstnanců či spolupracujících osob zejména v oblasti uzavírání smluv.

Tomáš Lichovník

prezident soudcovské unie

Nový občanský zákoník přináší pro podnikatele zřejmě největší změnu v odstranění dvojkolejnosti úpravy závazkových vztahů. Řada právních vztahů, příkladmo kupní smlouva či smlouva o dílo, byla upravena jak v občanském, tak i v obchodním zákoníku. Záleželo pak okolnostech, která úprava platila. A úpravy jsou mnohdy značně odlišné a důvodnost rozdílů stěží pochopitelná. Sjednocení úpravy závazkových vztahů do jednoho předpisu považuji za jeden z nejvýznamnějších přínosů nového občanského zákoníku.


Martin Foukal

prezident notářské komory

Nová zákonná úprava sjednocuje dosud rozdílné pojetí závazků v podnikatelské a nepodnikatelské sféře, což by mělo přinést lepší orientaci v právních jednáních nejen podnikatelům, ale i široké veřejnosti. Nová právní úprava přináší větší smluvní volnost s menším důrazem na formu a s větším důrazem na ustálené zvyklosti ve vztazích mezi jednotlivými smluvními partnery. Kromě ještě dalších změn má dojít ke zlepšení podnikatelského prostředí tím, že nová právní úprava umožní provádění změn v zapisovaných skutečnostech v obchodním rejstříku na základě notářského zápisu přímo notářem, který takový úkon sepsal.

Jiří Pospíšil

bývalý ministr spravedlnosti

Na podnikatele má primární dopad zákon o obchodních korporacích. Ten výrazně zjednodušuje a odbourává administrativní překážky, které obsahuje současné právo. Odpadají požadavky, které neměly smysl a pouze podnikatele šikanovaly. Korporátní právo se tak liberalizuje. Například u společností s ručením omezeným se vedle změn u základního jmění ruší rezervní fond. Odpadá zákaz řetězení. S jednotlivými podíly mohou být spojena různá práva. U akciové společnosti zase bude například možné volit na valné hromadě per rollam.

Bohumil Havel

autor zákona o obchodních korporacích

Nové soukromé právo přináší evropský standard pro život každého z nás, tedy i podnikatelů. Nově se sjednocuje úprava závazkového práva, dávají se obecná pravidla pro právnické osoby, opouští se upřednostnění absolutní neplatnosti smluv apod. Společně s novou úpravou obchodních korporací se tak nové právo snaží nabídnout očekávatelná pravidla tak, aby se v chování podnikatelů vždy zohlednil nejen zákon, ale také zvyklosti a praxe, kterou si podnikatelé zavedli. Nový občanský zákoník současně předpokládá na straně podnikatelů vyšší stupeň profesionality a akcentuje zásadu "ať se každý stará o svá práva". Zákon není patriarcha, jen nabízí pravidla pro svobodný a odpovědný život.


Petr Bezouška

spoluautor rekodifikace soukromého práva

Za největší změnu lze označit odstranění duality závazkového práva obchodního a občanského. Podnikatelé již nebudou muset řešit, jakým zákonem se má řídit jejich závazek, bude existovat jednotná právní úprava - jedna kupní smlouva, jedna smlouva o dílo, jednotná úprava promlčení, jednotná úprava náhrady újmy apod. To je výrazná změna, kterou pocítí všichni podnikatelé - drobní i ti největší. Výsledným efektem by mělo být snížení nákladů na kontraktaci i na případné spory.


Petr Čech

odborný asistent, právnická fakulta UK

Zmatky, lumpárny a zbytečné náklady. V detailu jistě řadu pozitiv. Celkově však hlavně právní chaos a nejistotu. Nezbytné předpisy se dotvářejí na poslední chvíli, došívají se horkou jehlou. Budou třeba velké novely. V právní vědě se neshodujeme ani na základních otázkách výkladu. Některá ustanovení znějí děsivě. Advokáti nebudou umět spolehlivě poradit, notáři garantovat zápis, soudci kvalitně soudit. Stát se pouští do další zpackané reformy, nepoučen z předchozích. Podnikatelé i běžní občané se stanou pokusnými králíky nebývalého právního experimentu.


Robert Pelikán

advokát

Nejde seriózně vyjmenovat nějaké nejvýraznější změny, mění se všechno. To, co měl podnikatel za léta zažité, mizí. Vliv nového zákoníku začnou podnikatelé pociťovat postupně: tu zjistí, že v jejich standardně užívané smlouvě neplatí něco, co dříve platilo, onde se nevědomky k něčemu zavážou nebo způsobí nějaký právní následek, o kterém nevěděli. Půjde tedy spíše o sérii často nepříjemných překvapení než o nějaký náraz. Rozumný podnikatel se jim ovšem vyhne: nechá se právníkem ještě před Novým rokem základně poučit a pak s ním po nějakou dobu bude konzultovat věci, které si jinak už dělá sám, aby se plynule naučil nová pravidla. Důležité ale bude najít advokáta, který doopravdy nové právo zná a není jen "o lekci napřed".