Účelem sítě Solvit je rychle, neformálně a pragmaticky řešit problémy, se kterými se občané a podniky mohou setkat v případech, kdy vnitrostátní orgány řádně neuplatňují právní předpisy EU. V poslední době řešil český Solvit několik zajímavých případů, ve kterých došlo k porušení pravidel vnitřního trhu v různých státech.

NEUZNANÁ KVALIFIKACE

Mezi typické příklady, jakými se služba Solvit zabývá, patří případ české občanky žijící ve Francii, která se dostala do potíží s francouzským úřadem při uznávání své profesní kvalifikace. Ve Francii si chtěla nechat uznat kvalifikaci cvičitelky aerobiku, kterou v minulosti získala u vzdělávací instituce akreditované u českého ministerstva školství. Francouzská strana jí však certifikát neuznala a ani jí nebyla nabídnuta jakákoli možnost situaci řešit. Možným řešením by bylo pouze absolvování další nákladné profesní přípravy ve Francii.

Hlavním důvodem pro neuznání kvalifikace mělo být údajně příliš jednostranné zaměření výcviku v Česku, přičemž obsah výcviku se měl nedostatečně zabývat otázkou bezpečnosti. Francouzská strana ve svém rozhodnutí odkazovala na text evropské směrnice, podle které pro uznání kvalifikace musí být úroveň kvalifikace alespoň rovnocenná.

Získání nového certifikátu ve Francii by pro klientku v praxi znamenalo vysoké finanční (pětkrát dražší kurz než v Česku) i časové náklady, pročež se obrátila na službu Solvit. Podle názoru českého Solvit centra měla být kvalifikace uznána, neboť dle směrnice neznamená úroveň odborné kvalifikace kvalitativní úroveň vzdělání, ale faktickou úroveň vzdělání.

Po intervenci českého centra Solvit a po spolupráci s jeho francouzským protějškem se podařilo zajistit vydání nového rozhodnutí úřadu ve prospěch klientky, které bylo nabídnuto řešení ve formě možnosti složení zkoušky nebo krátké adaptační stáže. S obdobnými obtížemi se mohou setkat i firmy, které chtějí v zahraničí podnikat v oblasti regulovaných činností.

OMYLEM ZAPLACENÁ DAŇ

Dalším z problémů, se kterým se v rámci jednotného trhu můžeme setkat poměrně často, je otázka dvojího zdanění či obtíže s vracením daně. Příkladem, kdy Solvit pomohl takovou situaci řešit, může být případ české agentury, která omylem zaplatila daň v Rakousku, ačkoli měla zaplatit daň pouze v Česku. S tímto kontaktovala rakouský úřad, který kladně odpověděl a zaslal klientovi formulář k potvrzení ze strany českého finančního úřadu.

Tento formulář ovšem česká strana nemohla potvrdit, neboť se nejednalo o standardizovaný typ formuláře. Český úřad nicméně poskytl klientovi potvrzení vlastní, které ovšem rakouská strana neuznala za dostatečné.

V této situaci se klient obrátil na centrum Solvit, kterému se po konzultaci s ministerstvem financí podařilo případ vyřešit tak, že klient opatřil rakouský formulář českým překladem a potřebná potvrzení byla udělena a přijata.

PŘÍSPĚVEK NA DĚTI

Další případ, který dobře ilustruje práci Solvitu ve prospěch občanů, se týkal českého občana pracujícího v Německu a žádajícího o vyplacení příspěvků na děti. Příslušný bavorský úřad klienta požádal o zaslání doplňujících údajů, avšak během procesu byl případ předán z Bavorska do Saska. O tomto úkonu se klient dozvěděl až po odeslání údajů na první úřad, přičemž následně oba úřady s klientem přestaly komunikovat.

Po opakované snaze vstoupit s oběma úřady do styku se klient nakonec obrátil s prosbou o pomoc na české centrum Solvit. To provedlo právní analýzu případu a dospělo k závěru, že klient má na přídavek na dítě právo. Zároveň dospěl k názoru, že dochází k chybnému uplatňování evropského práva, neboť nedošlo k rozhodnutí o dané žádosti a úřady s klientem přestaly komunikovat. Po jeho intervenci ve spolupráci s německým centrem Solvit bylo úřadem rozhodnuto kladně a příspěvek byl úspěšně převeden na účet klienta.


František Nejedlý
oddělení vnitřního trhu a služeb, MPO


Co je Solvit

Solvit je neformální a bezplatná služba pro mimosoudní řešení sporů mezi občany (i právnickými osobami) a úřady členských států v případě porušení práva na vnitřním trhu v kterékoli členské zemi EU. V Česku služba působí při ministerstvu průmyslu a obchodu.

Kontaktovat ji můžete na adrese solvit@mpo.cz

na telefonním čísle +420 224 221 701

přes webový formulář
na stránkách www.businessinfo.cz