Mezi podílovými fondy letos vydělávají ty, které drží akcie. Akciové fondy zaznamenaly průměrnou výkonnost přes deset procent, smíšené téměř tři procenta. Ve ztrátě jsou zejména dluhopisové fondy, které jsou v průměru v minusu o 0,4 procenta. Fondy peněžního trhu se pohybují okolo nuly. Uvádí to server Penízenavíc.cz k 30. říjnu 2013.

"Letošek je ve znamení udržení či další podpory růstu nejvýznamnějších světových ekonomik. Směr a dynamiku trhů pak ovlivňovala již tradičně ekonomická data z USA, Číny, Japonska a EU. V USA dal zlepšující se stav ekonomiky vzniknout odborným debatám o datu a tempu ukončování programu kvantitativního uvolňování, Japonsko přišlo s dalším obrovským prorůstovým opatřením. Zklamáním byla pro trhy ekonomická data z EU a Číny," popsal hlavní faktory vývoje na finančních trzích analytik Broker Consulting Jan Lener.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Za šampiony lze letos podle analytika serveru Penízenavíc.cz Petra Rozkošného považovat akciové podílové fondy investující do japonských akcií, z nichž většina vykazuje výnos přes 20 procent.

Dařilo se také podílovým fondům investujícím na evropských akciových trzích. To je prý dáno především "návratem na místo činu" světových investorů. Ti se před jedním až dvěma lety zbavovali evropských akcií ve velkém, čímž způsobili výrazné poklesy jejich cen, které nyní tyto investory lákají zpátky. Nedařilo se naopak většině rozvíjejících se zemí v čele s Indií a komoditám, dodal.

Evropský trh s korporátními dluhopisy tak se zpožděním kopíruje vývoj na americkém trhu s těmito cennými papíry. Nedařilo se dluhopisovým fondům investujícím do dluhopisů rozvíjejících se zemí a fondům s konzervativní investiční strategií, které doplácely na prostředí ultranízkých úrokových sazeb, upozornil Rozkošný.

Skupina fondů peněžního trhu, respektive fondů konzervativních investic, nemá, co se investičního zaměření týče, letos jasné vítěze či poražené. Při zachování nynějšího tempa růstu cen podílových listů pak tyto fondy v drtivé většině ani letos nepřekonají míru inflace v ČR, což je zpravidla jejich hlavním cílem, připomněl Rozkošný.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v prvním pololetí o 13,4 miliardy Kč na 248,7 miliardy Kč. Celkem tři čtvrtiny majetku drží fyzické osoby a čtvrtinu právnické osoby.

V roce 2012 naprostá většina domácích podílových fondů vydělala. Ziskové byly zejména akciové fondy, které byly v průměru v plusu o téměř 15 procent. Skoro desetiprocentní byly výnosy dluhopisových fondů. Průměrná výkonnost peněžních fondů činila 1,5 procenta.